Do końca wakacji zostanie odnowiona ścieżka spacerowa "Śladami rodu Beksińskich" w Sanoku (Podkarpackie). Trasa turystyczna powstała w 2011 r. Inicjatorem powstania był miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
"W ramach rewitalizacji, która jest finansowana ze środków samorządu wojewódzkiego, odnowione zostaną m.in. tablice informacyjne, poprawione będzie oznakowanie. Zamierzamy też wydać przeznaczony dla turystów folder o Beksińskich" - powiedział w piątek PAP Janusz Kusiak z sanockiego biura PTTK.
Podkreślił, że "Beksińscy są jedną z ważnych wizytówek Sanoka". "Natomiast ścieżka jest formą podziękowania dla tej zasłużonej rodziny, która przez kilka pokoleń wpływała na rozwój gospodarczy, kulturowy i architektoniczny miasta" - zauważył Kusiak. Dodał, że na ścieżce najczęściej można spotkać turystów indywidualnych. "Większość z nich wcześniej odwiedziła istniejącą w naszym mieście Galerię Zdzisława Beksińskiego" - mówił.
Sanocka ścieżka "Śladami rodu Beksińskich" prowadzi przez miejsca związanych z tą rodziną. Są to między innymi: miejsce, gdzie stał ich dom rodzinny, zamek, plac św. Jana, Park Miejski, cmentarz. W sumie znalazło się 11 punktów na terenie miasta. Przy każdym informacje o Beksińskich można znaleźć na tablicach informacyjnych.Przodek najbardziej znanego przedstawiciela rodu Zdzisława Beksińskiego - Mateusz zamieszkał tutaj po upadku powstania listopadowego. Był jednym z założycieli fabryki kotłów, potem wagonów, poprzedniczki dzisiejszego Autosanu.
Potomkami Mateusza byli m.in. architekt miejski Władysław Beksiński, plastyk Zdzisław Beksiński oraz dziennikarz muzyczny Tomasz Beksiński.
Z. Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury wrócił do Sanoka. Tam od 1959 do 1967 roku pracował, jako stylista - określany wówczas mianem plastyka - w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów Autosan.
W 1977 r. Beksiński zdecydował się opuścić Sanok po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. W latach 70. i 80. ub. wieku stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie. Został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Muzeum posiada największą kolekcję jego dzieł, która liczy kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.(PAP)
autor: Alfred Kyc
kyc/ pat/