Chciałabym, abyśmy czerpali z najlepszych tradycji parlamentarnych, które przywołuje prezentowany znaczek - powiedziała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek podczas prezentacji znaczka Poczty Polskiej wydanego z okazji 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.
Uroczysta prezentacja znaczka miała miejsce w czwartek w Sejmie. Znaczek nawiązuje do 550. rocznicy 13 lipca 1468 r., gdy odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił wstęp do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego Sejmu Walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r.
"Z ogromną satysfakcją przyjęłam wiadomość, że Poczta Polska pragnie uczcić okolicznościowym znaczkiem wyjątkowo ważny dla nas jubileusz 550-lecia parlamentaryzmu RP. Tradycje parlamentarne i obywatelskie wyróżniają nas bowiem spośród narodów Europy" - powiedziała Mazurek. Dodała, że tradycje te pozostawiły nam "niezwykle piękne wzorce odważnego, a zarazem roztropnego myślenia o sprawach publicznych".
Wicemarszałek podkreśliła, że chciałaby, abyśmy rozwijali dziedzictwo parlamentaryzmu RP we współczesnych realiach, "czerpiąc inspirację z dobrych doświadczeń, a jednocześnie z naszych najlepszych tradycji parlamentarnych i obywatelskich, które przywołuje prezentowany dzisiaj znaczek pocztowy".
Jak zaznaczył prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, na Sejmie Walnym zwołanym przez Kazimierza Jagiellończyka w 1468 r. "wiele polskich rodzin rycerskich czy szlacheckich, które miało obce pochodzenie, zostało przyjętych do polskich herbów". Zdaniem prezesa Poczty Polskiej dowodzi to, że "od kiedy kształtował się polski republikanizm, był on również republikanizmem, który nikogo nie wykluczał".
Sypniewski powiedział, że Poczta Polska obchodzi w tym roku 460-lecie działania. "Od 460 lat Poczta Polska jest zawsze z państwem polskim i polskimi obywatelami. "550 - ponad pół tysiąca lat polskiego parlamentaryzmu jest wydarzeniem o takiej randze, że poczta musiała je z wielkim zaszczytem i honorem upamiętnić" - podkreślił.
Znaczek obrazuje obrady Sejmu polskiego z czasów Zygmunta III Wazy. Autorka projektu Agnieszka Sobczyńska wzorowała się na miedziorycie autorstwa Giacomo Lauro przedstawiającym posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej w obecności monarchy.
Znaczek został wydany w nakładzie 160 tys.
Z okazji obchodów rocznicy 550-lecia Parlamentaryzmu RP oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości 13 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe.
Olga Łozińska (PAP)
oloz/ itm/