Spektakle, koncerty i pokazy, których wspólnym tematem jest odmienność i wiążące się z nią wykluczenie społeczne, znalazły się w programie Brave Festival, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu. Podczas festiwalu zaprezentuje się 13 grup i artystów pochodzących z 20 krajów świata.
Festiwalowi, który organizowany jest przez wrocławski Teatr Pieśń Kozła, od początku towarzyszy hasło "Przeciw wypędzeniom z kultury".
Dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreślił podczas konferencji prasowej, że jego ideą była próba ocalenia od zapomnienia kultur z różnych części świata. „Są języki, które giną oraz kultura, która jest marginalizowana i wypierana. Globalizacja świata prowadzi do tego, że to, co nie jest obecne medialnie, jest bardzo łatwo skazywane na zapomnienie, zagładę” – mówił, dodając, że rocznie na świecie ginie siedem języków. „To znaczy, że już nigdy nie odzyskamy pewnej kultury, pewnej wiedzy. Ocalanie języka, ocalanie pamięci kulturowej własnego regionu jest czymś kluczowym” – podkreślił.
Temat przewodni tegorocznej edycji to Widzialni/Niewidzialni. „Każde z zaplanowanych wydarzeń - spektakli, czy koncertów performance dotyka pewnego stereotypu społecznego. Festiwal to okazja do skonfrontowania się z naszymi uprzedzeniami. W tym roku będziemy gościć wspaniałych artystów pochodzących z bardzo trudnych społecznych i politycznych środowisk” - tłumaczył Bral. „To festiwal nie tylko o ludziach odważnych, chcemy też na nim zobaczyć odważnego widza” – dodał.
Festiwal otworzy w piątek koncert smyczkowy Syrian Expat Philharmonic Orkiestra. W Operze Wrocławskiej blisko 25 wirtuozów skrzypiec, kontrabasów, wiolonczeli i altówek – dawniej filharmoników w Aleppo i Damaszku, dziś uchodźców w krajach Europy Zachodniej - wystąpi wspólnie z Orkiestrą Leopoldinum w polsko-syryjskim repertuarze.
W kolejnych dniach festiwalu przed wrocławską publicznością zaprezentuje się ILL-Abilities - międzynarodowa grupa złożona z niepełnosprawnych tancerzy breakdance. „Zgodnie ze swoim mottem +bez wymówek, bez ograniczeń+ pokazują, w jaki sposób można przekuć słabości w siłę” - zaznaczył Marek Mieleszko, kurator programowy Brave Festival. We Wrocławiu zmierzą się także w „breakdance battle” z wrocławskimi tancerzami oraz przeprowadzą warsztaty dla niepełnosprawnych dzieci.
Z Meksyku przyjedzie Lukas Avendano, transpłciowy artysta performer. Podczas Brave’a zaprezentuje swój solowy projekt „Requiem dla Alcaravan”, spektakl, który bazuje na wierzeniach i lokalnych tradycjach Indian z plemienia Zapoteków z regionu Oaxaca.
Podczas festiwalu zobaczymy także spektakl „Nadzieja Afryki” grupy teatralnej Mashrika z Kigali, który powstał w oparciu o relecje świadków ludobójstwa w Rwandzie. „To spektakl, który z jednej strony mówi o ważnych sprawach, a z drugiej pełni funkcję terapeutyczną, nie tylko dla widza, ale również dla samych aktorów” – dodał Mieleszko.
Z kolei zespół „Albino Revolution Cultural Troupe” zagra na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma. Artyści przy pomocy muzyki, tańca czy gry na bębnach wyrażają swój protest przeciwko wykluczeniu i braku akceptacji dla choroby.
Do Wrocławia przyjedzie również Menes La Plume - raper z Konga. „Kiedyś bardzo popularny muzyk i poeta, który ze względu na swoją działalność sprzeciwiającą się władzy, zmuszony był do ucieczki do Malawi, gdzie trafił do obozu dla uchodźców. Tam doświadczył depresji, wyszedł z niej tylko dzięki muzyce" - zaznaczył kurator programowy festiwalu.
W koncercie finałowym w Teatrze Muzycznym Capitol usłyszymy Ghetto Classics, młodą orkiestrę symfoniczną ze slumsów Nairobi. „Projekt darmowych lekcji nauki gry na instrumentach klasycznych został zainicjowany ok. 10 lat po to, aby zaoferować alternatywę dla dzieci ze slumsów. Obecnie ćwiczy tam 650 muzyków” – tłumaczył Mieleszko. We Wrocławiu z kenijską orkiestrą wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska. Wspólnie wykonają m.in. tradycyjny afrykański repertuar, czy utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”.
Podczas festiwalu odbędą się również spotkania z artystami oraz przegląd filmów poświęconych współczesnym problemom społecznym – Brave Forbidden Cinema, który obędzie się w dniach 14-21 lipca.
13. edycja Brave Festival potrwa od 13. do 22. lipca. Dochód uzyskany ze sprzedaży biletów na Brave Festival co roku przekazywany jest organizacji charytatywnej Rokpa International, która wspiera najbiedniejsze dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki. Do tej pory podczas wszystkich edycji wrocławskiego festiwalu zebrano ponad 840 tys. zł. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/