Kiełbasa lisiecka – małopolski produkt regionalny – znalazła się na znaczku pocztowym, który 30 lipca wprowadziła do obiegu Poczta Polska w ramach serii „Polskie produkty regionalne” – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej SA Justyna Siwek.
Znaczek o wartości 6 zł został wydany w nakładzie 135 tys. egzemplarzy, autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz.
Na znaczku oprócz kiełbasy lisieckiej widnieje europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz rysunki przypraw i mięsa, nawiązujące do oryginalnej receptury tego wyrobu.
"Poczta Polska promuje na swoich znaczkach polskie dobra. Są serie z miastami, a także unikatową przyrodą i krajobrazami. Po lipcowej emisji +Polska Zobacz Więcej+, pokazującej Morze Bałtyckie i Kopalnię Soli Wieliczka, wydany został kolejny znaczek serii +Polskie produkty regionalne+, promujący wyjątkowość i różnorodność polskich produktów spożywczych" – poinformowała PAP Justyna Siwek.
W tej serii ukazały się już znaczki z rogalem świętomarcińskim, miodem kurpiowskim, serem korycińskim, truskawką kaszubską i jabłkiem łąckim.
Kiełbasa lisiecka wywodzi się od kiełbasy krakowskiej, a pod własną nazwą znana jest od lat 30. XX wieku. W 2005 r. została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w 2010 r. ten małopolski produkt został wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Kiełbasa lisiecka produkowana jest z najlepszych gatunków mięs, większość jej składu stanowi szynka wieprzowa, a jedyne przyprawy, jakie mogą być użyte do jej produkcji to sól peklująca, świeży czosnek i biały pieprz mielony.
Znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne może być opatrzona jedynie kiełbasa wyprodukowana według tradycyjnej, skodyfikowanej receptury w granicach gmin Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim.
Znaczek z kiełbasą lisiecką można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym.
Europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) jest przyznawany produktom regionalnym o wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca, w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
Do tej pory oznaczeniem ChOG wyróżniono w Polsce 19 produktów, m.in.: miód kurpiowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, truskawka kaszubska, andruty kaliskie, cebularz lubelski, chleb prądnicki, fasola korczyńska, jabłka grójeckie, jabłka łąckie.
Jak podkreślają władze województwa, Małopolska należy do ścisłej czołówki regionów w Polsce pod względem liczby unikalnych produktów wytwarzanych na danym terenie. Małopolska jest również krajowym liderem pod względem ilości produktów regionalnych, które uzyskały w UE certyfikaty Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne. 12 z 40 zarejestrowanych polskich produktów pochodzi właśnie z tego województwa.
Pierwszym polskim produktem, który otrzymał certyfikat UE, była pochodząca z Małopolski bryndza podhalańska. Następnie małopolscy producenci zarejestrowali kolejnych 11 produktów. Certyfikat "Chroniona Nazwa Pochodzenia" mają: bryndza podhalańska, oscypek, redykołka (rodzaj sera z mleka owczego), karp zatorski, fasola "Piękny Jaś", a Chronione Oznaczenie Geograficzne - jabłka łąckie, śliwka suska sechlońska (podsuszana i podwędzana śliwka z pestką), chleb prądnicki, obwarzanek krakowski, kiełbasa lisiecka, jagnięcina podhalańska i kiełbasa piaszczańska.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ pat/