Muzeum Bitwy Warszawskiej, które powstanie w Ossowie, ma być filią Muzeum Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort przypomniał też, że zwycięska dla Polaków bitwa z bolszewikami uratowała Europę przed komunizmem.
"Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego" - poinformował resort obrony w komunikacie przesłanym PAP. MON podał, że koncepcja zagospodarowania terenu zakłada "połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum". MON przypomniał też, że w czerwcu br. powołano zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.
Więcej informacji o budowie placówki przedstawi w środę szef MON Mariusz Błaszczak, w związku z 98-leciem zwycięskiej dla Polaków bitwy z bolszewikami. Minister złoży też w Ossowie kwiaty przed krzyżem pamięci ks. mjr. Ignacego Skorupki, na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej oraz przy tablicy Pamięci Polskich Oficerów.
W ubiegłym roku w Ossowie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał z przedstawicielami władz lokalnych list intencyjny dotyczący budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Zaprezentowano również wstępną koncepcję budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ogłoszono m.in., że wyłoniono projekt "obiektu memorialnego - nie tylko samego muzeum, ale także i swego rodzaju pomnika, który ma się znajdować w Ossowie". Ma on upamiętniać zarówno bitwę, jak i wysiłek całego społeczeństwa w 1920 roku. Placówka - według zapowiedzi MON - ma zostać otwarta w 2020 r. - w 100-lecie zwycięskiej batalii.
O budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej starały się również władze Radzymina.
W komunikacie MON podkreślił też, że Bitwa Warszawska, którą stoczono w dniach 13–25 sierpnia 1920 r., "zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę Zachodnią przed komunizmem".
Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.
Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna, harcerze.
Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy. (PAP)
nno/ pat/