Pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz słowa uznania i wdzięczności za pani dorobek artystyczny, który zajmuje trwałe miejsce w historii polskiego kina - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do pierwszej damy polskiego kina Beaty Tyszkiewicz, obchodzącej we wtorek 80. urodziny.
Jak przypomniał prezydent, aktorka przeszło pół wieku temu zadebiutowała na dużym ekranie, wcielając się w postać Klary w "Zemście" na podstawie sztuki Aleksandra Fredry. "Od tego czasu stworzyła Pani ponad sto ról filmowych. Pani różnorodne kreacje charakteryzują się szerokim doborem aktorskiej interpretacji, a nade wszystko niezwykłym wyczuciem specyfiki, języka i stylu każdego filmu, w którym przyszło Pani zagrać. Równie przekonująco potrafi Pani kreować postacie refleksyjne, niejednoznaczne w swych wyborach, zdystansowane wobec świata i ludzi, jak i bohaterki przeniknięte lekkością, spontanicznością, a często humorem" - dodał.
Duda zauważył, że Tyszkiewicz zagrała w ekranizacjach klasycznych dzieł polskiej literatury, ale też obrazach o tematyce współczesnej. Wspomniał kreacje aktorki jako Izabeli Łęckiej w filmowej adaptacji "Lalki", Eweliny Hańskiej w serialu "Wielka miłość Balzaka" czy "udział w pełnym uroku filmie +Marysia i Napoleon+", gdzie stworzyła wraz z Gustawem Holoubkiem "pamiętny duet aktorski".
"Wspominając Pani dokonania, nie można zapomnieć o Pani kreacjach w filmach i serialach, takich jak +Rękopis znaleziony w Saragossie+, +Popioły+, +Wszystko na sprzedaż+, +Noce i dnie+, +Polskie drogi+ czy wreszcie o rolach komediowych, które wspaniale dopełniają Pani wielowymiarowy aktorski portret" - podkreślił prezydent.
"Osobną wzmiankę chcę również poświęcić Pani działalności społecznej, a zwłaszcza zaangażowaniu na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Cieszę się, że od lat z powodzeniem łączy Pani obie sfery życiowej aktywności ku satysfakcji wielu osób ceniących Pani talent i pasję" - napisał Duda. "Raz jeszcze gratuluję Pani pięknego Jubileuszu, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności" - dodał.
Beata Tyszkiewicz, nazywana "pierwszą damą polskiego kina", jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych. Wystąpiła w ponad stu filmach, w tym także m.in. w "Dziś w nocy umrze miasto" (1961) Jana Rybkowskiego, "Spóźnieni przechodnie" (1962) Gustawa Holoubka i "Pierwszy dzień wolności" (1964) Aleksandra Forda. Zagrała oprócz tego w "Szlacheckim gnieździe" Andrieja Konczałowskiego oraz produkcjach wschodnio- i zachodnioniemieckich, węgierskich, francuskich, a nawet bollywoodzkich. Występowała także w serialach ("Polskie drogi", Noce i dnie", "Trędowata) i była jurorem w popularnych programach telewizyjnych ("Taniec z gwiazdami").
W 1975 r. została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1989 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 r. - Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Ponadto otrzymała francuskie odznaczenia - Krzyż Kawalerski Orderu Sztuki i Literatury (1991), Krzyż Kawalerski Legii Honorowej (1997).(PAP)
autorka: Martyna Olasz
oma/ itm/