W poniedziałek rozpoczyna się w Gdyni Festiwal Miasto Słowa, który będzie towarzyszył Nagrodzie Literackiej Gdynia. Do tegorocznej edycji konkursu nominowano 20 książek w czterech kategoriach. Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia zostaną ogłoszeni 31 sierpnia.
„Nagroda Literacka Gdynia to znakomita promocja polskiej literatury, ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez samych autorów. Od samego początku – a to już 13 lat – o tym, które książki zostaną nominowane, a następnie wyróżnione, decyduje niezależna kapituła. Za jej decyzjami, o czym jestem przekonany, stoi tylko piękno i odkrywczość naszej poezji, prozy, eseju i przekładu” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
W programie Festiwalu Miasto Słowa są m.in. spotkania z autorami nominowanych książek do Nagrody Literackiej Gdynia, panele dyskusyjne, warsztaty dla młodzieży o sztuce przekładu oraz pisania eseju, poezji i prozy; akcje teatralno-literackie w autobusach miejskich oraz projekcje filmów dokumentalnych.
Wśród gości imprezy będą znani polscy prozaicy, w tym Jerzy Pilch i Eustachy Rylski. Do Gdyni przyjedzie także 39-letnia czeska pisarka Petra Hulova, która weźmie udział w dyskusji pt. „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech”.
W ramach Festiwalu Słowa odbędzie się także kilka innych debat literackich. Jacek Dukaj i Łukasz Orbitowski wezmą udział w spotkaniu pt. „Adaptacje, remiksy, przeróbki. Literatura postpapierowa”; Dorota Masłowska, Paweł Sołtys i Jerzy Jarniewicz w spotkaniu pt. „O związkach literatury i muzyki”, a tematem rozmowy Beaty Chomątowskiej, Salci Hałas i Moniki Milewskiej będzie „Życie bloku”. O roli eseju będą natomiast dyskutować Olga Drenda, Paweł Mościcki i Marcin Wicha.
Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu w tym roku zgłoszono 426 tytuły w kategoriach: eseistyka (64), poezja (189), proza (115) oraz przekład (58). Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali 20 książek, po pięć w każdej z kategorii.
W kategorii prozatorskiej o Nagrodę Literacką Gdynia 2018 ubiegają się: „Echo słońca” Waldemara Bawołka (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec), „Floryda” Grzegorza Bogdała (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec), „Nieczułość” Martyny Bundy (Wydawnictwo Literackie, Kraków), „Mikrotyki” Pawła Sołtysa (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec) oraz „Kijanki i kretowiska” Aleksandry Zielińskiej (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa).
Nominowane tomiki poetyckie to: „Pawilony” Dominika Bielickiego (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław), „Raport wojenny” Agaty Jabłońskiej (Biuro Literackie, Stronie Śląskie), „Stance” Jerzego Kronholda (Convivo, Warszawa), „Kord” Natalii Malek (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Staromiejski Dom Kultury w Warszawie) oraz „Na koniec idą” Macieja Topolskiego (Dom Literatury: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi).
W kategorii eseju nominowano książki: „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” Doroty Masłowskiej (Wydawnictwo Literackie, Kraków), „Rękopis znaleziony na ścianie” Krzysztofa Mrowcewicza (Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa), „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” t. II, autorstwa Radosława Romaniuka (Wydawnictwo Iskry, Warszawa), „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa” Mariana Sworzenia (Wydawnictwo Sic!, Warszawa) oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy (Wydawnictwo Karakter, Kraków).
W ramach Nagrody Literackiej Gdynia nagradzani są też tłumacze. W tym roku nominowano przekłady: Sławy Lisieckiej „Chodzenie. Amras” (autor oryginału: Thomas Bernhard, Wydawnictwo Od Do, Łódź), Adama Pomorskiego „Dół” (autor oryginału Andriej Płatonow, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec), Magdaleny Pytlak „Wzniesienie” (autor oryginału Milen Ruskow, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków), Julii Różewicz „Macocha” (autor oryginału Petra Hulova, Wydawnictwo Afera, Wrocław" oraz Agaty Wróbel „W ciemność” (autor oryginału Anna Bolava, Książkowe Klimaty, Wrocław)
Tegorocznych laureatów, którzy otrzymają statuetkę Nagrody Literackiej Gdynia oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł w każdej z kategorii, poznamy w piątek 31 sierpnia. Uroczysta gala odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Festiwal Miasto Słowa zakończy się zaś 2 września.
Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 r. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. W 2014 r. - po raz pierwszy w historii konkursu - pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ par/