Papież Franciszek w orędziu na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zatytułowanym "Prawda was wyzwoli" wzywa dziennikarzy, aby mieli odwagę stanąć po stronie prawdy - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu będzie obchodzony w najbliższą niedzielę 16 września.
Nawiązując do orędzia papieża Franciszka, bp Miziński wzywa do szczególnej odpowiedzialności dziennikarzy i ludzi mediów, by "dbali o kulturę języka, aby przekaz informacji i nie tylko przekaz informacji, ale także interpretacja informacji podawana w mediach była budowana na prawdzie".
Zastępca redaktora naczelnego Informacyjnej Agencji Radiowej Ewa Ablewicz-Rzeczkowska podkreśliła, że papież przypomina w tym orędziu podstawowe prawdy dotyczące zawodu dziennikarza. Akcentuje w nim, że "dziennikarstwo jest misją, a dziennikarz jest sługą prawdy".
"Papież przestrzega w orędziu dziennikarzy, żeby nie traktować człowieka, do którego się zwracamy +bez godności+. Sądzę, że w zawodzie dziennikarza taką pokusą, która jest związana także z przekroczeniem przykazania +Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu+ jest nieszanowanie drugiego człowieka. I to jest ogromnie istotne, na co papież zwraca uwagę w swoim orędziu" - powiedział Ablewicz-Rzeczkowska.
Dodała, że ta pokusa skutkuje niekiedy tym, że używamy argumentów ad persona, a także utrwalaniem człowieka w jego działaniu, cytujemy niekiedy opinie o ludziach, że on "jest głupi, a może jest on bardzo mądry, tylko głupio zrobił i chodzi o to, żeby bardzo na to zwracać uwagę".
Jak podkreśliła Ablewicz-Rzeczkowska, papież Franciszek zwraca uwagę w orędziu również na to, że "suma faktów wcale nie musi być prawdą w jakieś sprawie". "Sądzę, że bardzo ważne jest to, że mamy taki Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w którym możemy przypomnieć o tych podstawowych powinnościach dziennikarskich. O tym, żeby oddzielać informacje od publicystyki, informacje od opinii. Jeśli informacja nie odpowiada na pytanie, co się stało, tzn., że nie ma wiadomości po prostu. Zostawmy to i nie żonglujmy tymi opiniami, które niekiedy są przeczące" - zaznaczyła Ablewicz-Rzeczkowska.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski podkreślił z kolei, że sytuacja w dziedzinie komunikacji we współczesnym świecie staje się bardzo problematyczna i wymaga poważnej refleksji i zdecydowanej reakcji. "I specjalnie temu problemowi papież Franciszek poświęcił orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Świadczy to o tym, że Stolica Apostolska doskonale zdaje sobie sprawę z wagi tego problemu i chce temu przeciwdziałać, wskazując także konkretne drogi wyjścia" - dodał Przeciszewski.
"Papież Franciszek w tym orędziu traktuje +fake news+ bardzo szeroko, jako +dezinformację w rozpowszechnianiu w internecie lub mediach tradycyjnych+. Wyjaśnia, że wyrażenie +news+ odnosi się do bezpodstawnych informacji opartych na nieistniejących lub zniekształconych danych, zmierzających wprost do oszukania i manipulowania czytelnikiem, a ich rozpowszechnianie może odpowiadać na pożądany cel, wpływać na decyzje polityczne, sprzyjać korzyściom ekonomicznym" - podkreślił Przeciszewski.
Dodał, że papież Franciszek w tej ocenie "jest niesłychanie radykalny i posuwa się do tego, że w produkcji i rozpowszechnianiu +fake news+ dostrzega podszepty szatana do manipulacji, która miała miejsce w Raju wobec Ewy i Adama, a ówczesny +fake news+ polegał na uwodzicielskim przedstawieniu zła, jako dobra".
"Orędzie papieża Franciszka jest wielkim apelem o odpowiedzialność za kształt przekazywanych informacji. Papież apeluje nie tylko do dziennikarzy czy twórców mediów, ale do każdego z nas, przypominając, że nikt z nas nie może zwalniać się z odpowiedzialności za przeciwdziałanie tym fałszerstwom, tym bardziej, że sytuacja w świecie jest taka, przynajmniej od kilkunastu lat, że człowiek nie jest tylko odbiorcą mediów, ale także ich twórcą, staje się aktywnym twórcą za pomocą sieci społecznościowych" - powiedział prezes KAI.
Prezes Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej Signis-Polska ks. Marek Lis zwrócił uwagę, że papież Franciszek w orędziu zaapelował o "edukację mediów, a z dziennikarzy uczynić narzędzia pokoju, które będą szukać przyczyn konfliktów i niepokojów".(PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mark/