Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki złożył w poniedziałek kwiaty przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Jak ocenił, agresja sowiecka 17 września, odbyła się ze złamaniem wszelkich zasad międzynarodowych.
"Mamy dzisiaj 79. rocznicę agresji sowieckiej na Drugą Rzeczypospolitą - państwo, w które nikt nie wierzył, a które udowodniło, że może być silne, które było silne wartościami, gdzie obywatele pokazali niezwykłą odwagę i determinację i pokazali jak bardzo Polska może się rozwijać, jeżeli naprawdę tego chcemy" - oświadczył Jaki po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Jaki ocenił, że 17 września spowodował, iż "marzenia o utrzymaniu Drugiej Rzeczypospolitej legły w gruzach", dlatego, że Niemcy z Sowietami złamali wszystkie międzynarodowe standardy. Jak dodał, "wejście 17 września Sowietów na tereny Drugiej Rzeczypospolitej odbyło się ze złamaniem wszelkich zasad międzynarodowych, a to co się później działo, to przejdzie na zawsze do haniebnych kart światowej historii".
"Dlatego warto pamiętać o ofiarach II wojny światowej, warto pamiętać o tym, co ci ludzie robili podczas drugiej wojny światowej i podczas realizacji paktu Ribbentrop–Mołotow" - mówił Jaki.
"Kto wie, ile walka (z Niemcami–PAP) mogłaby jeszcze trwać, gdyby nie 17 września i pogrzebanie polskich szans" - zaznaczył Jaki. Jak dodał, "warto pamiętać, że Polska została wtedy niestety sama".
Pytany, czy Polska powinna się domagać odszkodowań wojennych nie tylko od strony niemieckiej ale i rosyjskiej, Jaki powiedział, że dla niego "jest oczywiste, że powinniśmy na tyle, na ile to możliwe, starać się o odszkodowanie, które Polsce oczywiście się należą, od osób, które z Zachodu rozpoczęły tę wojnę, i od osób, czy państw ze Wschodu, które realizowały pakt Ribbentrop-Mołotow".
"Niestety mamy tutaj zaniedbania całej Trzeciej Rzeczypospolitej, bo tak naprawdę powinniśmy rozpocząć starania o te (odszkodowania) i to zdecydowanie, od 1989 roku" - powiedział Jaki. W jego ocenie, elity naszego państwa od 1989 roku nie zdały egzaminu w tej sprawie.
79 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana. (PAP)
Autor: Mieczysław Rudy
rud/ mrr/