W renomowanej Brooklyn Academy of Music (BAM) w Nowym Jorku rozpoczyna się w czwartek przegląd najnowszych filmów polskich. Program, który kurator BAMcinematek Jesse Trussell nazwał „bardzo mocnym”, obejmuje m.in. tytuły nagrodzone na festiwalach w Berlinie oraz Sundance.
Tegoroczna edycja serii Kino Polska: New Polish Cinema zaprezentuje filmy najciekawszych polskich twórczyń. Otwiera ją "Pokot" Agnieszki Holland, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2017. Nowojorska widownia zobaczy także "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, która otrzymała tę samą nagrodę w rok później.
Do uhonorowanych na zagranicznych festiwalach polskich filmów pokazywanych w BAM należą także "Córki Dancingu" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej - wyróżnione w 2016 roku na Sundance Film Festival nagrodą specjalną za "unikatową wizję artystyczną i design".
Trussell uznał przedstawiany w BAM program za bardzo mocny. ocenił, że w Polsce jest niesamowicie utalentowane młode pokolenie twórców filmowych.
"Szczególnie poruszyły mnie +Ptaki śpiewają w Kigali+. To globalna historia opowiedziana z prawdziwą empatią i wrażliwością. Także aktorstwo jest niesamowicie wzruszające" – podkreślił kurator.
Według Trussella wszystkie pokazywane w BAM filmy polskie mogą być atrakcyjne dla amerykańskiej publiczności. Reprezentując wiele gatunków - od sensacji, przez dramaty polityczne, fantasy do komedii - podejmują uniwersalne tematy, i są tak dobrze zrobione, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Kino Polska: New Polish Cinema jest przeglądem organizowanym co dwa lata przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku (IKP) oraz BAMcinematek.
Kurator filmu i sztuk performatywnych IKP Tomek Smolarski powiedział PAP, że postanowił wraz z Trussellem skupić się w tym roku na pracach kobiet. Pragnęli zwrócić uwagę na ich sukcesy w zdominowanym przez mężczyzn przemyśle filmowym.
Smolarski przypomniał, że "Córki Dancingu" Smoczyńskiej trafiły także do prestiżowej Criterion Collection. Spośród polskich reżyserów, podkreślił, można tam znaleźć jeszcze tylko kilka nazwisk: Wajdę, Polańskiego i Kieślowskiego.
"Jednym z kryteriów wyboru był też rok produkcji, skupiliśmy się na filmach wyprodukowanych w ostatnich dwóch, trzech latach. Pośród siedmiu pokazywanych filmów będziemy mieć jedną premierę amerykańską - najnowszy filmu Małgorzaty Szumowskiej "Twarz" oraz dwie nowojorskie - "Zud" Marty Minorowicz i "Dzikie Róże" Anny Jadowskiej” – wyjaśnił Smolarski.
W niedzielę na zamknięcie przeglądu odbędzie się projekcja m.in. "Sztuki Kochania" Marii Sadowskiej.
Brooklyn Academy of Music to multiartystyczne centrum sztuki zlokalizowane w dzielnicy Brooklyn. Sprowadza do Nowego Jorku słynne na świecie dzieła teatralne, filmowe, operowe, muzyczne, taneczne itp. Przedstawia dokonania zarówno innowacyjnych mistrzów współczesnych, jak też rozpoczynających karierę artystów.
Od ponad 150 lat BAM jest domem dla żądnych przygód artystów i publiczności oraz pomysłów angażujących zarówno społeczności globalne, jak i lokalne" – przedstawia siebie brooklyńska instytucja.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
pat/