W podróże szlakami powstania wielkopolskiego pojadą w tym tygodniu uczniowie wielkopolskich szkół. Przedsięwzięcie edukacyjne „Koleje Wolności 1918-2018” jest elementem przygotowań do obchodów 100-lecia wybuchu zwycięskiego zrywu.
Po regionie jeździć będą specjalne pociągi, składające się z lokomotywy parowej i wagonów retro. Ich pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów.
"Przybliżą oni historię wielkopolskiego zrywu niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną, a kolejne grupy uczestników tego wydarzenia będą wsiadać do pociągu na wybranych stacjach" – poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Anna Parzyńska-Paschke.
Jak dodała przejazd pociągami jest bezpłatny, zapisy na nie prowadzi Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
"W składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie miało miejsce tzw. wodowanie lokomotywy, co dodatkowo uatrakcyjni podróż" – poinformowała rzeczniczka.
Zajęcia edukacyjne dla uczniów potrwają do piątku. Kulminacją projektu będzie sobotni przejazd pociągu specjalnego, zakończony widowiskiem światło i dźwięk.
"Koleje Wolności 1918-2018" to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozowni Wolsztyn oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/