Edward Dwurnik był wybitnym malarzem, jednym z wyraźnie określonych twórców, o szybko rozpoznawalnym profilu, bo miał charakterystyczną, zamaszystą kreską - mówi PAP malarz Franciszek Maśluszczak. Edward Dwurnik zmarł w niedzielę w wieku 75 lat.
Zdaniem Maśluszczaka Dwurnik był odważnym malarzem, "który malował bezceremonialnie, jakby w jakimś takim zapomnieniu". Maśluszczak mówił, że Dwurnik "charakteryzował się genialnym rysunkiem", w jego ocenie był to "jeden z największych rysowników pokolenia lat 60., 70. aż do lat dwutysięcznych".
Maśluszczak i Dwornik znali się osobiście. "Pamiętam go jeszcze z ASP, chociaż był wyżej kilka lat" - wspominał malarz. Opowiadał, że ich "ostatnim spotkaniem był plener w Świeradowie (...) Edward malował tam widoki z okna hotelu".
"Podziwiałem go też za inteligencję i poczucie humoru, bo to był człowiek, który patrzył na świat pod kątem wesołości" - mówił. "To, co malował, szczególnie ludzi, to było nie takie wygładzone, wypięknione, malował ludzi takimi, jakimi są. Wspaniale kreślił architekturę, czuł te miasta, które malował. Te jego obrazy są niebywałe: zagęszczone, zrytmizowane" - wyjaśnił.
"Był osobą bardzo sympatyczną, wspaniałym kolegą. Chociaż czasami stwarzał pewne kontrowersje, one były zawsze żartobliwe, nigdy nie miały charakteru krytycznego, poniżającego" - mówił artysta.
Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej sztuki współczesnej, urodził się 19 kwietnia 1943 r. w Radzyminie pod Warszawą. Mieszkał i pracował w stolicy. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby.
Był laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków.
Artysta wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych "Wawrzyniak, 360 stopni" (2007 r.) oraz "Oaza" (2009 r.) w reżyserii Andrzeja Barańskiego.
O twórczości Dwurnika powstało kilka filmów dokumentalnych m.in. "Owoce Ziemi" (1977 r.), "Portret z natury" (1984 r.), "Polska Nike" (1978 r.) w reżyserii Andrzeja Szczygła oraz "Podróże Edwarda Dwurnika" (1995 r.) w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/