Na Uniwersytecie w Salzburgu otwarto niemieckojęzyczną wystawę „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. To trzecie po Wiedniu oraz Linzu austriackie miasto, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć wystawę prezentującą historie piętnastu osób urodzonych w latach 1939-42.
Otwarta przez dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafała Sobczaka wystawa prezentuje historie dzieci ocalonych z Holokaustu dzięki pomocy polskich rodzin i będzie otwarta do 29 listopada.
"Opowiada o losach piętnaściorga dzieci, które przeżyły Holocaust dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Polacy, którzy postanawiali zaopiekować się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia" - informuje w komunikacie prasowym Instytut Polski w Wiedniu.
"W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta rocznica jest okazją do przypomnienia osób, które przyczyniły się do rozwoju polskiej kultury i naszego społeczeństwa. Tych, którzy zbudowali tożsamość naszego kraju. Byli to niewątpliwie także polscy Żydzi, tak silnie związani z naszym dziedzictwem kulturowym" - podkreślił podczas otwarcia Sobczak.
Przypomniał, że "historia Żydów w Polsce ma ponad tysiąc lat". "Tysiąc lat sąsiedztwa, charakteryzującego się okresami świetnego wzrostu gospodarczego, tolerancji, ale także bolesnych i trudnych czasów, takich jak Holokaust, który dokonany został przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich" - stwierdził.
W otwarciu wystawy udział wziął m.in. konsul honorowy RP w Austrii dr Michael Pallauf. Gośćmi specjalnymi byli: pomysłodawczyni wystawy, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce Joanna Sobolewska-Pyz, a także autorzy wystawy Anna Kołacińska-Gałązka i Jacek Gałązka. (PAP)
mobr/ kar/