Dopóki człowiek gotów jest rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. Bohaterstwo to nie tylko czas wojny – powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając Krzyże Zasługi za Dzielność oraz Medale za Ofiarność i Odwagę.
W środę w pałacu prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń - Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, a także szef MSWiA Joachim Brudziński i minister obrony Mariusz Błaszczak.
Za zasługi ratowania życia ludzkiego Krzyżem Zasługi za Dzielność odznaczone zostały dwie osoby - za uratowanie pilotów z płonącego śmigłowca oraz za uratowanie mężczyzny spod gruzów zawalonego budynku. Medalem za Ofiarność i Odwagę uhonorowanych zostało 27 osób - m.in. za uratowanie osób z pożaru lub osób, które tonęły czy też za uratowanie życia wielu osób podczas ataku nożownika w galerii handlowej. Ponadto dwie osoby otrzymały medale za zasługi w ratowaniu mienia oraz dwa odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie. Łącznie uhonorowane zostały 33 osoby.
Podczas uroczystej gali prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to dla niego "wielka przyjemność i wielki zaszczyt móc Państwu wręczyć odznaczenia za dzielność, za ofiarność i odwagę, tutaj, w Pałacu Prezydenckim, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Zaznaczył, że w tym roku wspominamy "tamtych bohaterów, którzy walczyli o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę". Wskazał jednocześnie, że "bohaterstwo to nie tylko czas wojny".
"Czasem w życiu zdarzają się takie sytuacje, że można być bohaterem i można nim nie być. Można być bohaterem czasu pokoju, a tego nigdzie nie uczą - nie uczą, jak mieć odwagę. Nie uczą w szkole tego, że trzeba ratować życie drugiego człowieka. Oczywiście można się nauczyć pierwszej pomocy (...), ale najpierw trzeba mieć tę siłę osobistej decyzji albo ten impuls, by rzucić się z pomocą. Dziękuję za to, że taką właśnie postawę państwo okazaliście: bohaterstwa, niezłomności i wielkiej odwagi" - mówił prezydent, zwracając się do odznaczonych gości.
"Dopóki człowiek gotów jest rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę, bo to jest właśnie największe poświęcenie - nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia. Za to, że taką właśnie postawę prezentujecie, zaprezentowaliście, ogromnie wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję" – podkreślił prezydent Duda.
Przypomniał też, że dwa odznaczenia przyznano pośmiertnie. 14-letniemu chłopcu, który ruszył na pomoc tonącej dziewczynce, i mężczyźnie, który ratował z pożaru swoją rodzinę. "Wszyscy ci, którzy oddają życie za przyjaciół swoich, realizują największe zobowiązanie ewangeliczne. Są w związku z tym w jakimś sensie ludźmi świętymi. Ale przede wszystkim są bohaterami" - wskazał prezydent. Wyraził wiarę, że "przez długie lata będą pamiętani jako bohaterowie, jako herosi".
"Nic im życia nie przywróci, a żal jest pewnie nieugaszony, ale niech będzie świadomość tej chwały, z jaką odeszli. Dlatego wieczna cześć ich pamięci" - podkreślił. Prezydent Duda zwrócił też uwagę, że "to, że ktoś jest gotów nieść pomoc innym to także kwestia wychowania. Tego, skąd się wyszło, a także kwestia tego, dokąd się zmierza". "Takich ludzi potrzebujemy w Polsce jak najwięcej, mam nadzieję, że każdy z nas, gdyby stanął przed takim egzaminem, zdałby go" - dodał.
Joachim Brudziński podkreślił, że "dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych i administracji jest prawdziwym zaszczytem, że w obecności prezydenta RP mogę stanąć przed funkcjonariuszami i druhami. To jest też bardzo ważne – nigdy nie dzieliliśmy potu, krwi, poświęcenia, zaangażowania funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i druhów ratowników".
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że funkcjonariusze służb są ludźmi, którzy w godzinie próby udowodnili, że zachowują się tak, jak trzeba się zachować. "Jesteście gotowi zaryzykować własne zdrowie i życie w sytuacji, która tego wymaga" - wskazał.
"Udowodniliście, że – w przypadku żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy służb – jesteście wierni przysiędze, jaką składaliście, a więc jesteście gotowi zaryzykować własne zdrowie i życie w sytuacji, która tego wymaga, że tak traktujecie swoją służbę, bo na tym właśnie polega służba. Przeszliście tę próbę zwycięsko" – powiedział Błaszczak. "Gratuluję takiej postawy; jest godna najwyższego uznania" - dodał.
Medal za Ofiarność i Odwagę to nagroda dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie. Krzyż Zasługi za Dzielność nadawany jest m.in. policjantom i strażakom za pracę w ciężkich warunkach, wyjątkową odwagę, narażenie życia w obronie prawa, granic państwowych oraz bezpieczeństwa obywateli.(PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk, Hanna Złotorowicz, Marcin Chomiuk
dst/ hz/ mchom/ mark/