Nigdy niewidziany w Polsce obraz Olgi Boznańskiej „Portret Włoszki” można oglądać na wystawie w Salonie DESA Unicum w Warszawie. Dzieło będzie licytowane na aukcji sztuki dawnej 13 grudnia. „Pokazywany na wystawie obraz pochodzi sprzed sponad stu lat - z 1902 roku. To prawdziwa sensacja” – zapewniają eksperci sztuki z DESA Unicum.
„Portret Włoszki” pierwotnie był własnością samej artystki, pokazywany był na wystawach w Wiedniu, Londynie, Paryżu oraz Wenecji. Praca powstała w najbardziej twórczym okresie pracy artystki, kiedy zajmowała się ona głownie portretami. Przedstawia nieznaną modelkę, nazywaną Włoszką, w przestrzeni paryskiej pracowni malarki przy Rue Vaugirard, w której zresztą powstała większość prac malarki.
Olga Boznańska uchodzi za jedną z najbardziej ekscentrycznych artystek swoich czasów. Adorowana przez wielu mężczyzn świadomie zdecydowała się na staropanieństwo. Wybrała sztukę. Była ambitna, ale nieśmiała, stroniła od ludzi. Nie przeszkodziło jej to zrobić kariery – w wieku 33 lat przeprowadziła się z Monachium do Paryża, tam artystycznie rozkwitła na dobre.
Pozostawała indywidualistką, odporna na wszelkie mody chodziła w strojach z poprzedniej epoki. Do ekscentrycznych zachowań należało m.in. trzymanie białych myszy w pracowni. Utrzymywała się jedynie z malarstwa. Załamanie Boznańskiej nastąpiło, kiedy samobójstwo popełniła siostra artystki. Stan zdrowia Boznańskiej znacznie się pogorszył, zmarła zaledwie kilka lat później - przypominają organizatorzy w materiałach towarzyszących wystawie i aukcji Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie.
Na wystawie pojawią się również cztery prace Jacka Malczewskiego: „Portret Wojciecha Kossaka z Belloną” należący do serii arcydzieł portretowych artysty. Malarz przedstawił Kossaka w ogrodzie jego willi Kossakówki z alegoryczną figurą rzymskiej bogini wojny. Z kolei w pracy „Zadumanie. Na ganku w Lusławicach” z 1920 roku Malczewski przedstawił siebie na ganku dworu w Lusławicach, w towarzystwie syna Rafała. Artysta nosi na obrazie strój poety Dantego, a Rafał wieniec laurowy. Dwór w Lusławicach w ostatnich latach życia Malczewskiego stał się jego przystanią.
Na grudniowej aukcji pod młotek pójdzie także obraz Józefa Brandta „Polowanie” pochodzące z 1907 roku.
Prezentowane na wystawie prace stanowią przekrój twórczości najwybitniejszych twórców XIX-ego wieku, okresu Modernizmu i Międzywojnia. Wystawa w Salonie DESA Unicum trwa do 13 grudnia – dnia aukcji. (PAP)
abe/ agz/