Wystawa fotografii dokumentalnej „Órsynuf – portret nieznany” autorstwa Mirosława Kilijańczyka pokazywana będzie w Muzeum w Koszalinie od 14 grudnia. Jest ona efektem fascynacji artysty historią warszawskiego Ursynowa, życiorysami jego mieszkańców.
„Órsynuf – portret nieznany” to projekt dokumentalny, którego ideą jest pokazanie warszawskiej dzielnicy Ursynów taką, jaką była, jaką pamiętają ją jej pierwsi mieszkańcy, jak z ich perspektywy zmieniała się na przestrzeli lat i kto obecnie tu mieszka.
Pretekstem do stworzenia fotograficznej opowieści o Ursynowie było 40-lecie powstania tej warszawskiej dzielnicy, jednego z największych osiedli mieszkaniowych w Polsce.
Kilijańczykowi, mieszkańcowi Ursynowa zafascynowanemu historią dzielnicy i życiorysami jego lokatorów, w realizacji pierwszego etapu projektu, jeszcze w ubiegłym roku, pomogła psycholożka Ewa Wojciechowska, koleżanka z dzieciństwa.
„To ona wyszukała pierwszych bohaterów do projektu. Autorem zdjęć i tym, który nagrywał na dyktafon opowieści lokatorów, by powstał audiowizualny przekaz, byłem i jestem ja. Obecnie sam realizuję projekt, kończę drugi cykl fotografii o Ursynowie. Kolejne rozszerzę o całą Warszawę” – powiedział PAP Kilijańczyk.
W Koszalinie od 14 grudnia pokazywany będzie pierwszy cykl fotografii. „To ponadczasowy zapis tego, jak żyją ludzie, jak podporządkowują sobie niewielkie przestrzenie mieszkań, jak też wnętrza te zmieniają się w okresie tak długiego zamieszkiwania” – zaznaczył autor. Kilijańczyk dodał, że chce także „oddać w tym projekcie przemiany zachodzące w życiu Polaków pod wpływem transformacji ustrojowej”.
Bohaterami jego fotografii są ludzie, którzy „pamiętają smak pierwszej Mirindy z okresu przemian, świat kolejek (…), krainę repasacji pończoch”, ale też ci, którzy na Ursynowie mieszkają od niedawna. W przypadku tych ostatnich, ciekawym, zdaniem Kiljańczyka, jest to, „dlaczego właśnie to osiedle wybrali na miejsce swojego życia”.
Pierwszy cykl fotografii w ramach projektu „Órsynuf – projekt nieznany” pokazywany był w Pałacu Kazimierzowski Uniwersytetu Warszawskiego i w Domu Sztuki na Ursynowie. W Galerii Antresola Muzeum w Koszalinie wernisaż wystawy odbędzie się 14 grudnia o godz. 17. Fotografie Kilijańczyka pozostaną tu przez dwa miesiące.
Kilijańczyk ukończył realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładał fotografię prasową, reklamową i wydawniczą w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2016 r. uczy jej na Uniwersytecie Warszawskim. (PAP)
autor: Inga Domurat
ing/aszw/