Zmarłego w czwartek wieczorem w Krakowie biskupa Tadeusza Pieronka zapamiętałem jako człowieka otwartego na media – powiedział PAP były rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Dodał, że był on jednym z trzech biskupów, którzy wypowiadali się dla mediów. Byli to jeszcze abp Józef Życiński i abp Tadeusz Gocłowski. "Zauważyłem, że ci trzej biskupi posiedli umiejętność bardzo jasnego rozmawiania z dziennikarzami. Praktycznie rzecz biorąc, każda z ich wypowiedzi była tzw. setką i była na tyle gotowa, że można było jej użyć w depeszy. Mało tego, mówili oni konkretnie i krótko, co było szalenie ważne" – podkreślił ks. Kloch.
W jego ocenie bp Pieronek miał świadomość, na czym polega forma rozmawiania z mediami, w jaki sposób to robić, jak formułować myśli. "To była jedna z tajemnic jego popularności w mediach, bo znał sposób rozmawiania" – zaznaczył ks. Kloch.
Dodał, że bp Pieronek był bardzo szanowany przez dziennikarzy. "Nigdy nie bał się mediów i bardzo chętnie do nich wychodził. Nie słyszałem, żeby kiedykolwiek odmówił wypowiedzi mediom. Poza tym miał bardzo bogatą wiedzę na temat tego, co dzieje się w Kościele, nawet wówczas, gdy był rektorem PAT w Krakowie" – podkreślił ks. Kloch.
W ocenie ks. Klocha bp Pieronek miał duże zasługi w powstaniu serwisu kościelnego Opoka, o czym niewiele osób wie. "Kiedy w roku 1998 powstał w Gliwicach pomysł, by powołać do życia serwis religijny i internetowy, który byłby oficjalnym serwisem Kościoła w Polsce i miał poparcie KEP, pojechaliśmy do biskupa Pieronka, który wówczas był sekretarzem episkopatu Polski. On stawiał konkretne pytania, m.in. kiedy przedstawiliśmy cały pomysł powołania do życia serwisu Opoka, a bp Pieronek zapytał, to ile pieniędzy potrzeba od KEP? My na to, że nic. I on był niezwykle tym zaskoczony. Mówi, jak to nic? Odpowiedzieliśmy, że my sami chcemy zarobić te pieniądze, chcemy tylko cieszyć się tym, żeby to był oficjalny serwis Kościoła katolickiego w Polsce. I bp Pieronek dał zielone światło, żeby ten serwis mógł powstać" – przypomniał ks. Kloch.
Dodał, że pokazało to "wielką otwartość biskupa Pieronka na bardzo nowe inicjatywy, bo pamiętajmy, że takiej strony prowadzonej przez świeckich i duchownych, która byłaby stroną oficjalną Kościoła katolickiego w Polsce nie było".
Bp Tadeusz Pieronek zmarł w czwartek, 27 grudnia wieczorem w Krakowie. Miał 84 lata. Był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem generalnym KEP w latach 1993-1998 i rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/