Dwaj amerykańscy trębacze wojskowi, członkowie orkiestry Marynarki Wojennej USA, odegrali w sobotę hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Słuchacze na Rynku Głównym nagrodzili ich brawami.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka konsulatu USA w Krakowie Natalia Wabersich, niecodzienny występ wojskowych muzyków związany jest z ich trasą koncertową w Polsce. „Pomysł na odegranie hejnału mariackiego narodził się w konsulacie, bo pomyśleliśmy, że to jest bardzo wyjątkowa rzecz, związana mocno z Krakowem” - zaznaczyła rzeczniczka.
Urzędnicy z konsulatu zdobyli wszystkie potrzebne zezwolenia na niecodzienny występ z magistratu, parafii mariackiej oraz krakowskiej straży pożarnej. Dwóch wojskowych trębaczy zagrało hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w sobotę o godz. 11. Widzowie znajdujący się na płycie Rynku Głównego nagrodzili ich oklaskami i machaniem rękami. Żołnierze po występie nie kryli wzruszenia. Jak tłumaczyli, była to dla nich wyjątkowa chwila, bo ucząc się hejnału mariackiego, zapoznali się też z legendą i historią wykonywania tej melodii.
Natalia Wabersich poinformowała, że stacjonująca w Neapolu we Włoszech orkiestra dęta Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Topsite wystąpi w najbliższych dniach z czterema darmowymi koncertami otwartymi dla publiczności na południu Polski. Zespół w sobotę wieczorem zagra w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie, a w niedzielę w Muszli Koncertowej w Busku Zdroju, w poniedziałek w Porcie Kultury w Sandomierzu, zaś we wtorek na scenie letniej w Kielcach (przy Kieleckim Centrum Kultury).
Topside jest orkiestrą dętą w stylu nowoorleańskim. Jej repertuar, przygotowany specjalnie dla polskiej publiczności, to mieszanka tradycyjnego jazzu nowoorleańskiego, światowych hitów pop i polskich przebojów.
Według przedstawicielki konsulatu USA, Topside regularnie podróżuje po Europie i Afryce, grając około 100 koncertów rocznie.
Hejnał mariacki strażacy pełniący służbę na wieży Kościoła Mariackiego na wysokości 81 metrów grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej. Melodię od 1927 r. transmituje w południe Polskie Radio.
Nie wiadomo dokładnie, od kiedy w Krakowie zaczęto grać hejnał. Pierwsze udokumentowane wzmianki o melodii pochodzą z 1392 r. Przed wiekami straż za pomocą hejnału ostrzegała mieszkańców miasta przed niebezpieczeństwem - pożarem bądź najazdem wrogów. Na jego dźwięk otwierano i zamykano miejskie bramy. Miejska straż na murach obronnych odpowiadała hejnaliście z wieży, że czuwa i nic nie zagraża mieszkańcom.
Legenda głosi, że w 1241 r. strażnik na wieży dostrzegł hordę Tatarów. Kiedy zaczął grać na alarm, strzała z tatarskiego łuku przeszyła mu gardło. Trębacz zginął, a melodia gwałtownie się urwała, dlatego hejnał krakowski urywa się raptownie.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pad/