
Bohaterem podcastu Muzeum Historii Polski jest król Władysław Warneńczyk. Marzył o sławie obrońcy chrześcijaństwa, o chwale i zaszczytnym miejscu w historii, a w rezultacie został marionetką w rękach doświadczonych polityków.
Nie zdążył okrzepnąć na tronie. Choć Władysław Warneńczyk panował w Polsce przez 10 lat, jego osobisty wpływ na losy królestwa nie okazał się wielki.
Na tron wstąpił już jako dziesięciolatek i swoje panowanie rozpoczął od dużego sukcesu - podpisania traktatu pokojowego, który zakończył wojnę z zakonem krzyżackim.
To nie on jednak odegrał kluczową rolę w tym wydarzeniu. Przypadła ona biskupowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, postaci budzącej kontrowersje wśród historyków do dziś.
Władysław Warneńczyk był jedynym królem w naszej historii, który umarł na polu bitwy.
Poległ w bitwie pod Warną w 1444 r. Dlaczego tam walczył? W jaki sposób wmieszał się w wojnę z Turkami? Kim był tajemniczy poseł Cesarini?
O tym wszystkim w Podcaście Muzeum Historii Polski z serii Inne historie Polski. Rozmawiają Cezary Korycki i jego gość, prof. Piotr Węcowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Muzeum Historii Polski