Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji – wynika z badania hiszpańskich archeologów.
Naukowcy, którzy przeprowadzili badania w prowincji Malaga, wykazali, że przed 6000 lat w rejonie miasta Antequera istniało miejsce wyrobu wina.
Doszli do tego wniosku po analizach fragmentów naczyń ceramicznych znalezionych w dolmenie Menga, megalitycznym kopcu grobowym położonym w Andaluzji.
Jak poinformował w komunikacie zespół archeologów z Uniwersytetu w Sewilli, ślady wina zachowane na naczyniach znalezionych w ziemi przykrywającej dolmen są starsze, niż sama ta megalityczna budowla.
We wnętrzu naczyń ceramicznych znaleziono pozostałości sfermentowanych winogron - dodał prof. Leonardo Garcia Sanjuan z Wydziału Prahistorii Uniwersytetu w Sewilli, koordynujący prace zespołu. "Są to ślady chemicznie sfermentowanego soku z winogron, z zawartością wody i etanolu" - wyjaśnił prof. Garcia Sanjuan. Dodał, że wiek napoju został określony na około 5800-6000 lat.
Jego zdaniem odkrycie to dowodzi, że lokalne populacje dawnych mieszkańców Andaluzji spożywali wino na długo przed przybyciem Fenicjan.
"Dolmen zbudowano w miejscu, w którym toczyło się życie, gdzie ludzie pili wino w kontekście społecznym" - podsumował hiszpański archeolog. Dodał, że badanie przeprowadzono przy użyciu dwóch metod: chromatografii gazowej oraz spektrometrii mas. (PAP)
Marcin Zatyka
zat/ zan/