1 maja w Parowozowni Wolsztyn odbędzie się, po kilkuletniej przerwie, parada parowozów. Tym razem będzie to wydarzenie w wersji mini – z udziałem parowozów w skali 1: 10; pełnowymiarowa parada, z dużymi pojazdami, odbędzie się w sierpniu.
Już kilka miesięcy temu dyrektor parowozowni Waldemar Ligma poinformował PAP, że w 2023 roku Parowozownia Wolsztyn zaprosi miłośników lokomotyw nie na jedną, ale na dwie parady.
Parada parowozów w Wolsztynie jest jednym z ważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie oraz unikatową imprezą w skali kontynentu. Impreza ostatni raz odbyła się w 2019 r. z udziałem miłośników kolei z całego świata.
W tym roku parada parowozów z udziałem lokomotyw z Europy odbędzie się 19 i 20 sierpnia. Do tego czasu gotowa powinna być pierwsza z remontowanych właśnie wolsztyńskich lokomotyw - parowóz Pt47-65.
1 maja, w tradycyjnym terminie wolsztyńskiej parady odbędzie się miniparada. Jej głównymi bohaterami będzie dziewięć parowozów w skali 1:10.
Parowozownia Wolsztyn poinformowała, że w trakcie imprezy zaplanowano m.in. przejazdy pociągiem specjalnym prowadzonym przez lokomotywę spalinową. Przejazd jednym z pociągów będzie uatrakcyjniony koncertem zespołu muzycznego. 1 maja zaplanowano też zwiedzanie obiektów parowozowni z przewodnikiem, przejazdy drezyną, kiermasz kolejowy i przejazdy kolejką parkową. Bity będzie też rekord na największą zapiekankę ziemniaczaną.
Okolicznościowe przejazdy pociągiem odbędą się już w ostatni weekend kwietnia. W sobotę pociąg "Strażak" zawiezie chętnych do muzeum pożarnictwa w Rakoniewicach, w niedzielę skład "Wiejskie klimaty" pojedzie z Wolsztyna do muzeum rolnictwa w Szreniawie.
W sierpniu wolsztyńska parowozownia zaprosi na 27. Paradę Parowozów z udziałem lokomotyw z Polski, Niemiec i Czech.
W 2019 r. w ostatniej dotąd paradzie wzięło udział 10 czynnych lokomotyw: parowozy z Polski, dwie lokomotywy z Niemiec oraz angielski parowóz Beyer Peacock nr 1827 z 1879 roku. Do Wolsztyna przybyły tysiące osób z Europy i spoza kontynentu.
Mimo prób przeniesienia terminu na jesień, w 2020 r. nie udało się z powodu pandemii zorganizować 27. Parady Parowozów. Pandemia uniemożliwiła organizację imprezy również rok później.
W 2022 roku na przeszkodzie stanął przede wszystkim remont przebiegającej przez Wolsztyn linii kolejowej. Największa w ubiegłym roku parada parowozów odbyła się więc nie w Wolsztynie, ale podczas obchodów 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej. Wzięły w nim udział cztery parowozy wąskotorowe.
Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/