Fragmenty ceramiki z III tysiąclecia p.n.e., ślady rzymskiej osady produkcyjnej i XVIII-wieczną piwnicę odkryli na jednym stanowisku archeologicznym naukowcy z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Badania mają związek z pracami przy budowie sieci ciepłowniczej na terenie zespołu płacowo-parkowego w Częstocicach (dzielnica Ostrowca Świętokrzyskiego), gdzie mieści się Muzeum Historyczno-Archeologiczne. Jak wyjaśnił PAP archeolog Kamil Kaptur to kolejne badania potwierdzające istnienie na tym terenie osady produkcyjnej z epoki imperium rzymskiego.
„Najwięcej przedmiotów pozostawili na tym terenie ludzie żyjący w I wieku naszej ery. Udało nam się odkryć kolejne dwa piece dymarskie oraz jamę z dużą ilością żużla żelaznego. Co ciekawe, nie jest to żużel pochodzący z procesu hutniczego, lecz tzw. żużle postprodukcyjne czyli związane z późniejszym procesem obróbki żelaza uzyskanego w piecach dymarskich” - tłumaczył Kaptur.
Stanowisko w Częstocicach jest znane co najmniej od lat 60. XX wieku, wtedy dokonano pierwszych odkryć. Przy okazji prac budowlanych natrafiono wówczas na kloce żużla żelaznego ze starożytnych pieców dymarskich.
Poniżej warstwy z epoki rzymskiej odnaleziono przedmioty z trzeciego tysiąclecia p.n.e. z epoki amfor kulistych oraz z drugiego tysiąclecia p.n.e. z epoki brązu. Jak wyjaśnił PAP Kaptur, „trzeba się przebić przez co najmniej metr, półtora metra późniejszych nawarstwień, żeby dostać się do warstw związanych ze starożytnością”.
Według ostrowieckich naukowców, najstarsze odkrycia to przede wszystkim tzw. jamy śmietnikowe, w których znaleziono fragmenty kości, oraz ceramika, dzięki której określono wiek odkrycia.
Zanim archeologom udało się dostać do prehistorycznych warstw, dokonali szeregu odkryć związanych z czasami współczesnymi – m.in. piwnicy z XVIII wieku. Jak tłumaczy Kaptur, zanim w XIX wieku w Częstocicach wzniesiono pałac, w tym miejscu od co najmniej XVII w. funkcjonował folwark. Odkryta piwnica to obiekt częściowo murowany, określany przez archeologów jako „ziemianka”.
Stanowisko w Częstocicach jest znane co najmniej od lat 60. XX wieku, wtedy dokonano pierwszych odkryć. Przy okazji prac budowlanych natrafiono wówczas na kloce żużla żelaznego ze starożytnych pieców dymarskich. W latach osiemdziesiątych odkryto fragmenty osady z czasów rzymskich, której towarzyszyły dwa stanowiska dymarskie liczące 11 pieców.
Obecne prace archeologiczne w Częstocicach mają się zakończyć w drugiej połowie października.(PAP)
mjk/ hes/