Odsłonięta we wtorek Aleja Leśnych Gwiazd usytuowana w pobliżu ul. Piotrkowskiej w Łodzi ma przypominać mieszkańcom o rozległych terenach leśnych otaczających miasto oraz zachęcać od ich odwiedzania i oglądania transmisji online z gniazda bociana czarnego.
W alei powstałej w znajdującym się przy najpopularniejszej łódzkiej ulicy Pasażu Rubinsteina w "gwiazdach" w kształcie klombowego liścia symbolicznie odciśnięto ślady dziesięciu leśnych zwierząt.
"To nasze prawdziwe gwiazdy. Wśród nich są bowiem m.in. Eugeniusz Bocio, Mel Dzikson, Wilk z Woods Street, Mieczysław Frog, Meryl Spryt, czy Alwin Wiewiór K. Ich gatunków trzeba domyślić się po nazwie oraz odcisku” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Hanna Bednarek-Kolasińska.
Odsłonięcie alei na wzór znajdującej się obok Alei Gwiazd Kina zainaugurowało kampanię #ŁódźHollyWoods.
"Odwołujemy się w niej do dobrze wszystkim znanej filmowej tradycji Łodzi, przypominając jednocześnie mieszkańcom o innym atucie naszego miasta: atrakcyjnym sąsiedztwie wyjątkowo rozległych, pięknych terenów leśnych. Bogactwo flory i fauny łódzkich lasów będziemy pokazywać przez zabawę odniesieniami do bogactwa kulturalnego Łodzi" – wyjaśniła.
Dodała, że wokół miasta znajduje się ok. 300 tys. hektarów lasów. Do wielu z nich z Łodzi i innych miast w regionie można dotrzeć w ciągi kilkunastu minut. "Mamy dobrą infrastrukturę turystyczną, m.in. do zaparkowania samochodu, a następnie spacerowania i miejsca do biwaków i odpoczynków. Nasze lasy są przygotowane do tego, żeby je odwiedzać" – zapewniła rzeczniczka.
Kluczowym elementem rozpoczętej akcji promocyjnej jest pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie projekt edukacyjno-naukowy polegający na obserwacji zamieszkującego łódzkie lasy bociana czarnego i trojga jego potomstwa. Od wtorku ten chroniony w Polsce gatunek można podglądać w transmisji online na stronie internetowej lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne.
"Kamera umieszczona jest przy gnieździe, które znajduje się na dębie kilkanaście metrów nad ziemią, a więc nie do zaobserwowania z ziemi. Dzięki niej każdy w dostępny sposób może obserwować rozwój narodzonych w czerwcu piskląt oraz zachowanie dorosłego bociana czarnego. Zależy nam na tym, żeby patrzeć na las nie tylko, jak na magazyn drewna, ale by dostrzegać jego mieszkańców" – wyjaśnił opiekun projektu, prof. Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zoolog tłumaczył, że młode bociany mają obecnie ubarwienie białe, lecz stopniowo ich opierzenie będzie zmieniało kolor na ciemniejszy. Dodał, że o biologii okresu lęgowego bociana czarnego obecnie wiadomo bardzo mało i jego obserwacją m.in. za pomocą kamery pozwoli określić m.in. stopień przywiązania gatunku do konkretnego gniazda, proces tworzenia się pary lęgowej, udziału samca i samicy w wysiadywaniu jaj i powracalności w to samo miejsce.
Bociana czarnego nazwanego przez łódzkich zoologów Eugeniuszem Bocio i jego potomstwo będzie można podglądać do sierpnia. Wówczas młode przeniosą się prawdopodobnie nad Wartę lub Pilicę, gdzie będą żerować, a następnie odlecą do Afryki.
Projekt powstał przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów.
Bocian czarny (Ciconia nigra) jest objęty w Polsce ścisłą ochroną; jej monitorowaniem zajmuje się obecnie ok. tysiąc leśników w całym kraju. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga 1,4-1,6 tys. par. Dokładna lokalizacja gniazd bocianów czarnych jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami.(PAP)
bap/ mow/