Pamięć drutowa z 1965 r., twardy dysk z 1985 r. o pojemności 30 megabajtów, czy taśmy magnetyczne ze słynnego komputera Odra – to niektóre spośród nowych eksponatów, jakie uzupełniły kolekcję Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.
Uruchomione na początku marca muzeum to nietypowa, jedyna tego typu placówka w Polsce. Pasjonaci komputerów mogą tam obejrzeć m.in. urządzenia z czasów, gdy odpowiedniki dzisiejszych tabletów były skomplikowanymi, kilkutonowymi szafami, obsługiwanymi przez kilku wykwalifikowanych informatyków.
Wśród zbiorów muzeum znajduje się m.in. sprzęt marek Commodore, IBM, Atari i Apple, a także efekty pracy „polskiej myśli technicznej” – np. elementy komputera Odra, czy komputer Com Pan 16. Kolekcja ta została właśnie uzupełniona o zbiór historycznych nośników danych, podarowanych przez firmę Kroll Ontrack, zajmującą się odzyskiwaniem danych.
„Nasza kolekcja historycznych nośników danych powstawała 10 lat. To wspaniała, poglądowa lekcja obrazująca, w jak szalonym tempie rozwija się informatyka. Eksponaty zaciekawiają, czasem także śmieszą i powodują nutkę nostalgii” – powiedział reprezentujący ją Paweł Odor.
„Nasza kolekcja historycznych nośników danych powstawała 10 lat. To wspaniała, poglądowa lekcja obrazująca, w jak szalonym tempie rozwija się informatyka. Eksponaty zaciekawiają, czasem także śmieszą i powodują nutkę nostalgii” – powiedział reprezentujący ją Paweł Odor.
„Historia nośników danych to bardzo ważny i ciekawy element historii informatyki. Cieszy nas, że dzięki nowej ekspozycji będziemy ją mogli przybliżyć naszym gościom. Od momentu otwarcia nowej siedziby, muzeum cieszy się sporym zainteresowaniem. Trafiają do nas zarówno pasjonaci, gnani sentymentem do sprzętów i gier z przeszłości, jak i specjaliści – informatycy i przedstawiciele środowisk związanych z IT. Dla obu tych grup zwiedzających nowe eksponaty będą interesujące” – powiedział dyrektor muzeum Krzysztof Chwałowski.
Wśród nowych eksponatów znalazły się m.in. wyprodukowana w 1965 roku w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie pamięć drutowa o zawrotnej pojemności 5,5 kilobajtów, talerze o pojemności 80MB słynnej firmy ICL, stosowane m. in. w komputerach Odra, ICL 1900 i IBM S/360, a także bardzo popularne przez wiele lat karty perforowane, czy 8 calowe dyskietki używane głównie w ówczesnych ośmiobitowych systemach mikrokomputerowych.
Historia komputerów i nośników danych rozpoczęła się w 1834 r., gdy Charles Babbage rozpoczął pracę nad pierwszym komputerem. W 1932 r. austriacki inżynier Gustaw Tauschek skonstruował w 1932 r. pamięć bębnową, urządzenia z pierwszym nowoczesnym dyskiem twardym pojawiło się na rynku w 1956 r., a dyskietka - w 1971 r.
Minione trzy dekady to okres przyspieszonego rozwoju technologii informatycznych i nośników danych. W 1987 r. na całym świecie istniało zaledwie 50 milionów komputerów, a przeciętny dysk twardy mieścił około 30 megabajtów danych. Obecnie liczbę komputerów na całym świecie szacuje się na 2 miliardy, dyski twarde osiągają pojemność nawet 4 terabajtów. (PAP)
lun/ bos/