Jarmark pszczelarski, degustacje miodu, zabawy i warsztaty dla dzieci – to atrakcje imprezy pn. „Lubuskie Miodobranie”, która w niedzielę odbędzie się w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.
Podczas imprezy zostaną nagrodzeni laureaci konkursu na "Wzorową pasiekę prowadzoną w Lubuskim Związku Pszczelarzy”. Ponadto zaplanowano wykłady na temat chorób pszczół i innych aspektów ich hodowli. Będą degustacje miodów z lubuskich pasiek i prezentacja sprzętu pszczelarskiego.
Organizatorami wydarzenia są urząd marszałkowski i regionalny związek pszczelarzy. „Nasze województwo naprawdę +smakuje+ wyjątkowo, a odradzająca się tradycja winiarska i produkcja miodu sprzyjają odkrywaniu zapomnianych, lokalnych potraw” – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Dodała, że w Lubuskiem znajduje się jedyny w Polsce Szlak Wina i Miodu. To projekt promocyjny, który powstał w 2010 r., obejmujący swoim zasięgiem całe województwo.
Ponad 200-kilometrowa trasa obejmuje kilkadziesiąt urokliwych przystanków, m.in. winnice, muzea i gospodarstwa pszczelarskie. Punktami granicznymi Szlaku są winiarnie w Wiechlicach koło Szprotawy na południu oraz w Dobiegniewie na północy regionu. Na zachodzie i wschodzie punktami granicznymi są pasieki z okolic Sulęcina, Rzepina oraz Sławy.
Tradycje pszczelarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają czasów średniowiecza, kiedy to bartnictwo stanowiło silną gałąź go¬spodarki, a miód i wosk były wysoko cenionymi towarami na rynku krajowym i zagranicznym.
Wzrost handlu miodem zmusił hodowców pszczół do zapewnienia sobie stałego dostępu do pszczelich gniazd – tak powstały ule, a bartnicy przekwalifikowali się na pszczelarzy. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ agz/