
Pierwsze udomowione koty dotarły do Europy co najmniej dwa tysiące lat temu, ale znacznie później niż dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy z Włoch i Wielkiej Brytanii. Swoją wersję historii tych zwierząt przedstawili na platformie internetowej bioRxiv.org. Według badaczy pierwsze koty przybyły z Tunezji.
Nową historię domowych kotów badacze opisali w dwóch publikacjach. Są one wynikiem studiów przeprowadzonych pod kierunkiem Marco De Martino i Claudio Ottoniego z rzymskiego Uniwersytetu Tor Vergata i Seana Doherty'ego z Uniwersytetu w Exeter.
Dotychczas według wielu hipotez pierwsze koty w Europie zaczęły żyć blisko ludzi około 10 tysięcy lat temu w okresie neolitu.
Włoscy badacze po szczegółowych analizach przeprowadzonych w stu miejscach w Europie i północnej Afryce twierdzą, że koty przybyły na Stary Kontynent w dwóch falach, związanych z żeglugą handlową począwszy od I wieku naszej ery. Wcześniej na Sardynii - utrzymują De Martino i Ottoni - pierwsze udomowione koty były już w II wieku p.n.e.
Ustalenia brytyjskich naukowców, opracowane na podstawie analiz szczątków kostnych z 206 miejsc, wskazują na to, że koty przybyły z Tunezji w kilku falach, z których pierwsza nastąpiła w I tysiącleciu przed naszą erą, a zatem kilkaset lat wcześniej, niż utrzymują włoscy badacze. (PAP)
sw/ sp/