Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk został odznaczony złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum. Dekoracji dokonał w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej oraz wydawniczej.
Po ceremonii wręczenia odznaczenia odbył się koncert z cyklu Artyści Andersa "...w drodze" z utworami Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Wydarzenie odbyło się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
"Ten koncert dedykujemy wszystkim żołnierzom i artystom generała armii Andersa. Ale dziś w sposób szczególny ten koncert dedykujemy szczególnej osobie, która jest dziś z nami. Chcemy podziękować panu ministrowi Janowi Józefowi Kasprzykowi, który już od lat pielęgnuje pamięć o polskiej historii. Jest człowiekiem pełnym życiowego realizmu, więc ma świadomość, że naszej polskiej historii zmienić nie możemy, ale też wie, że bez korzystania z doświadczenia historycznego nie uda się stworzyć bezpiecznej, suwerennej i żyjącej w dobrobycie Polski" - powiedział dr Nawrocki przed dekoracją.
Medal Reipublicae Memoriae Meritum przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu; patriotycznych zmaganiach Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, angażują się w inicjatywy społeczne mające na celu trwałe upamiętnianie wydarzeń z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego, wspierają IPN w działalności naukowej, edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej dotyczącej szczególnie ważnych wydarzeń z historii najnowszej i prowadzą społeczną opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi w kraju i poza granicami.
Decyzję o nadaniu medalu kapituła uzasadniła następująco: "Za wieloletnią działalność na rzecz popularyzacji historii i zmagań narodu polskiego o niepodległość Rzeczypospolitej, krzewienie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych oraz etosu walki i służby dla ojczyzny, zapewnienie wsparcia i należnego szacunku kombatantom, działaczom antykomunistycznej opozycji i ofiarom komunistycznych represji reżimów totalitarnych, a przez powyższe działania - wspieranie ustawowej działalności IPN".
"Pan minister stara się, nie tylko w Polsce, ale też na wszystkich szerokościach geograficznych, żeby o polskich bohaterach i tak ważnych dla nas wartościach mówić. Jednogłośną decyzją kapituły przyznaje panu ministrowi złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum. Na jego rewersie widnieją słowa tak bliskiego mu marszałka Józefa Piłsudskiego: +Naród bez pamięci przestaje być narodem+"- wskazał Nawrocki. "Za budowanie +Republiki Pamięci+ świadomej swojej przeszłości, czerpanie z tej przeszłości mocy i siły serdecznie dziękuję i gratuluję panu ministrowi" - podsumował szef IPN.
Minister Kasprzyk podkreślił, że "bardzo wysoko ceni sobie medal +Reipublicae Memoriae Meritum+". "Niezmiernie ważnym elementem działalności UdSKiOR jest zapewnienie pełnej opieki, tym którym naszą wolność zawdzięczamy, ale równie ważne jest nasze staranie, aby łączyć przeszłość z przyszłością. Dzieje się to choćby podczas corocznych obchodów bitwy o Monte Cassino, kiedy w jednym miejscu spotykają się przedstawiciele pięciu pokoleń Polaków: od weteranów walk o wolność po najmłodszych harcerzy i strzelców" - wskazał.
"Możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość. Bo te pięć pokoleń łączy wspólna idea - służba Polsce, dumnej, wolnej i na zawsze niepodległej. Tego +genu wolności+ nikt z nas nie otrzymał, po to by zachować go tylko dla siebie. Musimy przekazywać go następnym pokoleniom, bo otrzymaliśmy go w darze od naszych poprzedników. Ten +gen wolności+ istotnie wyróżnia nas wśród innych narodów" - podkreślił szef UdSKiOR, przypominając słowa marsz. Piłsudskiego "ducha wolności w Polakach zabić się nie da".
Jan Józef Kasprzyk urodził się 12 marca 1975 r. Jest historykiem, urzędnikiem państwowym, publicystą, działaczem społecznym i samorządowcem. Od 13 września 2017 r. stoi na czele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Medal Reipublicae Memoriae Meritum przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu; patriotycznych zmaganiach Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, angażują się w inicjatywy społeczne mające na celu trwałe upamiętnianie wydarzeń z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego, wspierają IPN w działalności naukowej, edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej dotyczącej szczególnie ważnych wydarzeń z historii najnowszej i prowadzą społeczną opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi w kraju i poza granicami. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/