Na początku nowego roku spotykamy się z przedstawicielami środowisk zrzeszających weteranów walk o niepodległość. Życząc im pomyślności w nowy 2023 roku, chcemy ich zapewnić, że będziemy kontynuować ich dzieło, chronić niepodległą Polskę – powiedział w środę PAP szef UdSKiOR minister Jan Józef Kasprzyk.
W stołecznym centrum konferencyjnym MON odbyło się noworoczne z weteranami walk o niepodległość
"Tradycyjnie już na początku nowego roku spotykamy się z przedstawicielami środowisk zrzeszających weteranów walk o niepodległość, przed wszystkim aby podziękować im za to wszystko, co było świadectwem i udziałem ich życia, ich walki i poświęcenia dla Polski. Życząc im pomyślności w nowy 2023 roku, chcemy ich zapewnić, że będziemy kontynuować ich dzieło, a ich głównym dziełem jest niepodległa Polska. Pragniemy także zapewnić ich, że ten dar, który od nich otrzymaliśmy - wolną i niepodległą Polskę - przekażemy następnym pokoleniom i że są dla nas najważniejszym wzorem, drogowskazem i przykładem. Nasze spotkanie noworoczne temu służy" - powiedział PAP szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, dodając, że będzie to także okazja do wręczenia odznaczeń przyznanych przez prezydenta RP i UdSKiOR medali dla osób zasłużonych, którzy działają na rzecz wspólnoty narodowej.
"Gościmy dziś ponad 150 weteranów z całej Polski. Reprezentują oni wszystkie województwa, Są też weterani z Warszawy, są przedstawiciele władz państwowych. Nasze spotkanie to dowód, że wspólnota pokoleń istnieje i trwa. To, co nazywamy narodem, czyli właśnie więź międzypokoleniową i pamięć, jest dla nas ważne" - dodał szef UdSKiOR.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest centralnym urzędem administracji rządowej w Polsce, którego zadaniem jest podejmowanie działań zapewniających uczestnikom walk o niepodległość Polski oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci.
Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele władz państwowych: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicepremier Henryk Kowalczyk, przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowieństwo różnych wyznań, członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i osób represjonowanych w okresie PRL, Sybiraków oraz żołnierzy konspiracji niepodległościowej.
Podczas uroczystości kilkunastu osobom wręczono medale "Stulecia Odzyskanej Niepodległości", "Pro Bono" Poloniae" oraz "Pro Patria".
W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek życzenia weteranom złożyła obecna na spotkaniu wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.
"W Was był duch wolności tak wielki i potężny, że przezwyciężał wszelkie przeszkody. Za to Wam dziękujemy. Za to będą Wam wdzięczne kolejne pokolenia, które przyjdą po nas" - powiedział Kasprzyk do uczestników.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest centralnym urzędem administracji rządowej w Polsce, którego zadaniem jest podejmowanie działań zapewniających uczestnikom walk o niepodległość Polski oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci. Wśród szczegółowych zadań Urzędu znajduje się m.in. podejmowanie inicjatyw związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Urząd wydaje również decyzje o przyznaniu uprawnień i świadczeń przysługujących kombatantom, działaczom antykomunistycznej opozycji oraz ofiarom represji reżimów totalitarnych, a także pozostałym po nich wdowom i wdowcom
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony na podstawie przepisów ustawy z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Do podstawowych aktów prawnych, które wyznaczają zadania realizowane przez Urząd należą także: ustawa z 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRS; ustawa z 7 maja 2009 roku o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar zbiorowych wystąpień wolnościowych w latach 1956–1989 oraz ustawa z 20 marca 2015 roku o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/