
Pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu/Łambinowicach zapraszają dzieci i młodzież do udziału w zajęciach przygotowanych przez muzealników. Na chętnych czekają rowerowe wyprawy historyczne, zmagania archeologiczne, warsztaty w terenie i kreatywne zajęcia z "Panią Misiową".
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowało dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę wakacyjną. Przy pomocy specjalistów w lipcu i sierpniu można nie tylko zapoznać się z historią, ale i aktywnie wypocząć.
Jak podkreśla Michał Jakubik z CMJW, z oferty muzeum mogą skorzystać zarówno zorganizowane grupy uczniów, jak i grupy rodzinne, które są zainteresowane ofertą podczas wypoczynku w województwie opolskim.
"Jedną z proponowanych przez nas form zapoznania się z historią są tzw. zmagania archeologiczne, podczas których młodzież poszukiwać będzie śladów historii. Jest to bardzo rozległy teren, po którym można będzie się poruszać np. na rowerach. Te obszary są także bardzo atrakcyjne przyrodniczo, więc mówimy o aktywnym spędzaniu czasu, w sposób atrakcyjny dla młodzieży będziemy starali się zainteresować ich historią" - powiedział Jakubik.
W opolskim oddziale muzeum młodzież wieku 15-18 lat będzie mogła obejrzeć specjalną instalację "Tu byliśmy. Historia bez cenzury i patosu", w której przy pomocy technologii dźwięku 3D przygotowano słuchowisko nawiązujące do losów Powstańców Warszawskich, którzy trafili do Stalagu Lamsdorf po upadku powstania.
Historia jest inspirowana losami mającej w tym czasie 15 lat Barbary Lewandowskiej.
Z postacią Lewandowskiej wiążą się warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat pt. "Pani Misiowa", która po zakończeniu wojny była znaną i cenioną autorką wierszy i słuchowisk dla dzieci oraz redaktorką adresowanych do dzieci czasopism "Świerszczyk" i "Miś". Głównym narzędziem warsztatów jest opracowana specjalnie na ten cel kolorowanka oraz rymowanki.
Na terenie siedziby muzeum w Łambinowicach 18 lipca będzie można uczestniczyć w podsumowaniu badań archeologicznych na terenach poobozowych przeprowadzonych w 2025 roku.
Zapisy na poszczególne zajęcia można dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem edukacja@cmjw.pl lub skontaktować się telefonicznie z działem edukacji muzeum w Łambinowicach pod numerami telefonu 77 4343475 i 537785901. (PAP)
masz/ mick/