Organizacja szkół letnich, konkursy dla autorów najciekawszych prac dyplomowych i budowa nowej strony internetowej - to główne projekty utworzonego przy Uniwersytecie Opolskim Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych.
Jak powiedział PAP prof. Mirosław Lenart, dyrektor CBEW, chociaż placówka nie ma jeszcze swojej fizycznej siedziby, to naukowcy tworzący zespół Centrum już mają konkretną wizję działania na pierwsze lata swojej działalności.
"Naszym głównym celem będzie badanie i promocja osiągnięć polskiej nauki i kultury z czasów renesansu i baroku, czyli okresu obejmującego ponad dwa wieki, do tej pory dość skromnie przedstawianych szerszej publiczności. To wielka szkoda, bo Polska w tym czasie była nie tylko znaczącym graczem na mapie politycznej Europy, ale i ośrodkiem wiedzy i kultury, której wpływ widoczny był także poza jej granicami" - wyjaśnia prof. Lenart.
Prof. Dariusz Chemperek, zastępca dyrektora ds. naukowych wymienia trzy sztandarowe projekty, które będą realizowane przez nową jednostkę.
"Pierwszym projektem będzie letnia szkoła kultury staropolskiej. Dla 30 studentów studiów magisterskich lub doktoranckich interesujących się tą epoką, najlepsi specjaliści prowadzić będą wykłady i zajęcia muzealne. Miejscem pierwszej letniej szkoły będzie Zamość: miasto, które samo w sobie jest niemal muzeum kojarzącym się z epokami będącymi przedmiotem naszych działań. Drugim projektem jest konkurs na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie poświęcone epoce renesansu lub baroku. Trzecim filarem będzie popularyzacja wiedzy o tych epokach. Chcemy m.in. unowocześnić graficznie i technicznie stronę +Staropolska.pl+, na której już teraz znajduje się pięć tysięcy plików" - wylicza prof. Chemperek.
Naukowcy z Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych chcą dotrzeć z wiedzą o osiągnięciach Polski do możliwie szerokiej grupy odbiorców poprzez organizację w przyszłości różnego rodzaju konkursów dla młodzieży - nie tylko akademickiej.
"Warto zachęcić młodzież, by zainteresowała się nie tylko bieżącymi wydarzeniami, czy historią najnowszą Polski, ale także czasami świetności naszego kraju, którymi bez kompleksów możemy chwalić się przed innymi narodami" - podkreśla naukowiec. (PAP)
masz/ malk/