Kościół św. Mikołaja w Lublinie, Akademia Zamojska, drewniana dzwonnica w Szczepiatynie i pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim zostały uznane za najstaranniej odnowione zabytki w województwie lubelskim. Ich gospodarze zostali w piątek w Lublinie wyróżnieni Laurami Konserwatorskimi.
Lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski powiedział PAP, że wszystkie inwestycje łączy wykonanie na wysokim poziomie, zgodnie z zasadami sztuki i we współpracy ze służbami konserwatorskimi. Prace remontowe poprzedziły badania archeologiczne i przygotowanie dokumentacji.
"Chcieliśmy docenić projektantów, wykonawców, w tym konserwatorów dzieł sztuki, konstruktorów i przede wszystkim właścicieli zabytków za trud, pasję, poświęcenie, zaangażowanie" – stwierdził Kopciowski.
Do 25. Wojewódzkiego Otwartego Konkursu "Laur Konserwatorski" zgłosili się gospodarze ośmiu inwestycji zrealizowanych w województwie lubelskim w ubiegłym roku, spośród których kapituła nagrodziła czterech: parafię św. Mikołaja w Lublinie za prace przy XVI-wiecznym kościele, w tym wystrój malarsko-architektoniczny wnętrza i historyczne wyposażenie; Gminę Miejską Zamość za restaurację gmachu dawnej Akademii Zamojskiej, gdzie mieściła się świecka uczelnia założona przez Jana Zamojskiego w 1594 r.; Gminę Miejską Radzyń Podlaski za rewaloryzację XVIII-wiecznego pałacu Potockich z dziedzińcem; parafię św. Stanisława Biskupa w Tarnoszynie za konserwację XIX-wiecznej, drewnianej dzwonnicy po dawnym zespole cerkiewnym w Szczepiatynie.
Laury Konserwatorskie wręczono w piątek w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Konkurs o Laur Konserwatorski organizowany jest w Lublinie od 2000 r. Dotychczas nagrody otrzymało blisko stu inwestorów i gospodarzy najlepiej odrestaurowanych zabytków w woj. lubelskim.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ aszw/