Nagrody im. Macieja Płażyńskiego wręczono w sobotę w gdyńskim Muzeum Emigracji. Nagroda honoruje dziennikarzy i media służące Polonii.
Marcin Lewicki z Press Club Polska poinformował, że w sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni wręczono tegoroczne nagrody im. Macieja Płażyńskiego.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę odebrała Maria Radożycka-Paoletti za publikację "Ad alcuni piace la poesia – +fenomen Szymborskiej+: niezwykły sukces Wisławy Szymborskiej we Włoszech" na łamach Biuletynu Informacyjnego "Polonia Włoska".
"Tę nagrodę traktuję jako uznanie dla całej mojej działalności polonijnej we Włoszech. Jej istotą jest budowanie mostów między Włochami i Polską, a także wśród włoskiej Polonii, bardzo zróżnicowanej i rozsianej po całych Włoszech" – powiedziała podczas uroczystości cytowana w komunikacie przesłanym PAP laureatka.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został Martin Ehl, dziennikarz opiniotwórczego czeskiego dziennika "Hospodářské noviny", publikujący również na łamach "Visegrad Insight", za regularne przybliżanie czytelnikom Polski z różnych perspektyw: politycznej, gospodarczej i społecznej.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Rusłanowi Szoszynowi za cykl tekstów o procesie Andrzeja Poczobuta oraz rozmowę z Andżeliką Borys "Nie chcę uciekać ze swojej ziemi", opublikowanych w "Rzeczpospolitej".
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano polską redakcję Lietuvos radijas ir televizija (litewskiego nadawcy publicznego) za budowanie i utrzymywanie łączności między Polską a polską społecznością na Litwie.
Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych, nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.
Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". (PAP)
kszy/ aszw/