Dzięki miejskiej dotacji w wysokości 342 tys. zł przeprowadzono remont frontowej elewacji kamienicy przy ul. Lwowskiej 15 - podało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Jak wskazano, to wartościowy zabytek nie tylko z uwagi na zachowaną w całości architekturę i wystrój wnętrz, ale też nietypową fasadę.
Kamienicę przy ul. Lwowskiej 15 wzniesiono w latach 1911-1912 według projektu szkockiego architekta Artura Gurney'a. Budynek zachował się w prawie niezmienionym stanie. Elewację wykonano z tynku o różnych fakturach. Urozmaicają ją ciekawe detale architektoniczne łączące elementy w stylu średniowieczno-romantycznym i secesyjno-modernistycznym. Bryła budynku jest nieregularna, z licznymi wykuszami, uskokami i balkonami, wejście nie znajduje się na środku i brak typowej bramy.
Ściany budynku także są zróżnicowane. Cokół, czyli dolna część budynku, imituje kamienne bloki i ma rustykalny wygląd. Dwie kolejne kondygnacje pokryto tynkiem, który przypomina kamień z pionowymi nacięciami. W całość wkomponowano wiele ozdób architektonicznych wykonanych z form i odlewów m.in. kolumny, maszkarony i "fantazyjne zwierzęta o secesyjnych, falistych kształtach". Całość uzupełniają metalowe elementy, takie jak kwietniki i balustrady oraz oryginalna stolarka okienna, która w dużej części się zachowała.
"Niestety, zróżnicowana bryła i bogaty wystrój elewacji są bardzo podatne na szkodliwe działania czynników atmosferycznych. Szczególnie w ostatnich latach nasiliły się procesy destrukcyjne spowodowane wilgocią, korozją metalowych elementów konstrukcyjnych i erozją materiałów. Spękane tynki zaczęły się odspajać od muru, a na ulicę spadały fragmenty detali architektonicznych. Ze względu na bezpieczeństwo przechodniów, na elewacji były montowane siatki zabezpieczające" - podkreślono w informacji prasowej.
Jak dodano, kamienica nie przechodziła dotąd większych remontów. Prace przeprowadzone w 2024 r., przy udziale dotacji miejskiej w wysokości 342 tys. zł., polegały na usunięciu przyczyn uszkodzeń, szczególnie na balkonach, zabezpieczeniu przed działaniem wody opadowej, wymianie zniszczonych elementów, oczyszczeniu elewacji oraz uzupełnieniu brakujących tynków i detalu. "Efekt końcowy tych działań jest bardzo dobry" - zaznaczono. (PAP)
akn/ aszw/