Weekend w chorzowskim skansenie to okazja do udziału w dwóch wydarzeniach. 24 sierpnia odbędzie się Dzień Architektury Drewnianej, podczas którego uczestnicy poznają tajniki tradycyjnego budownictwa drewnianego. Z kolei 25 sierpnia plenerowa impreza „O zbożach, chlebie i ziołach” przeniesie gości w świat smaków tradycyjnej kuchni.
Celem Dnia Architektury Drewnianej jest promocja i popularyzacja drewnianej architektury, której obecność w polskim krajobrazie kulturowym szybko maleje. W ramach wydarzenia odbędą się prelekcje, wykłady oraz prezentacje dobrych praktyk, które mają na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności zarówno właścicieli drewnianych domów, jak i osób zainteresowanych ochroną tego dziedzictwa.
Etnospacer, czyli zwiedzanie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” z przewodnikiem odbywać się będzie w godzinach: 11.00, 12.30, 14.00 oraz 15.30. Każdy spacer potrwa około 2 godzin, a uczestnicy poznają tajniki budownictwa drewnianego, techniki ciesielskie oraz różnice między poszczególnymi typami konstrukcji. Przewodnik opowie również o historii przenoszenia drewnianych chałup do skansenu. Udział w spacerach jest bezpłatny, lecz wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Warsztaty stolarskie dla dzieci odbędą się w godzinach 11.00–13.30 w zagrodzie z Krasowych. W ich trakcie dzieci w wieku 6–12 lat będą miały okazję poznać dawne narzędzia stolarskie oraz samodzielnie złożyć i ozdobić drewniany przedmiot, który zabiorą na pamiątkę. Warsztaty są bezpłatne, lecz obowiązują wcześniejsze zapisy.
Warsztaty stolarskie dla dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia odbędą się w godzinach 14.00–16.30 w zagrodzie z Krasowych. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, będą pracować nad wykonaniem drewnianego przedmiotu, korzystając z dawnych narzędzi stolarskich. Warsztaty są bezpłatne, ale również wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Poprzez te działania organizatorzy pragną zwrócić uwagę na konieczność ochrony i konserwacji historycznych obiektów. Wydarzenie organizowane jest przez Pracownię Terenową Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID).
Z kolei w niedzielę, w godzinach 12.00–17.00, skansen organizuje plenerową imprezę „O zbożach, chlebie i ziołach”, odbywającą się pod patronatem marszałka województwa śląskiego, Wojciecha Saługi.
Podczas wydarzenia będzie można poznać tradycyjne zastosowania ziół, zarówno ich właściwości lecznicze, jak i magiczne. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie stworzyć zielniki oraz kadzidła ziołowe. W chałupie z Kaliny odwiedzający spróbują naparów dawniej stosowanych na różne dolegliwości, a w spichlerzu z Wojkowic przygotują kotyliony dożynkowe.
Na interaktywnej wystawie „Młynarstwo” w spichlerzu z Warszowic goście będą mogli spróbować mielenia zboża żarnami i obserwować działanie wialni. Dodatkowo, będzie możliwość zwiedzania młyna z Imielina i wysłuchania prelekcji o młynach z regionu. Krzysztof Bulla z Działu Nauki Muzeum przybliży temat uzdrowicieli i znachorów działających w województwie śląskim w okresie międzywojennym, a Agnieszka Książyńska z Zielarni Jurajskiej opowie o ziołach i ich zastosowaniach w kuchni oraz medycynie naturalnej. Ernestyna Kubecka z KGW Dębieńsko przedstawi, co dawniej serwowano na stołach podczas żniw.
Nowością tegorocznej imprezy będzie święto zupy, podczas którego Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują zupy charakterystyczne dla swoich regionów, takie jak żur żeniaty, oberiba, parzybroda czy zalewajka. W karczmie ze Świerczyńca będzie można spróbować polewki na maślance i kartoflanki – dań, które kiedyś stanowiły podstawę chłopskiego jadła.
Na jarmarku, miłośnicy rękodzieła i regionalnych smaków znajdą autentyczne wyroby rzemieślnicze, artystyczne oraz lokalne specjały kulinarne.
Dzień Architektury Drewnianej zorganizowany zostanie przez katowicki Oddział Terenowy NID, we współpracy z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, Beskidzkim Domem Zielin "Przytulia" w Brennej oraz Muzeum Jana Wałacha w Istebnej.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie finansowane jest z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ aszw/