Cykl „#Pamięć Grudzień 70” Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk SA zdobył Grand Prix prezesa IPN IX ogólnopolskiego konkursu „Audycja historyczna roku”. Nagrody wręczono we wtorek po południu w IPN w Białymstoku.
Główny cel tego przedsięwzięcia to popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach radiowych, telewizyjnych, filmowych.
Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), Losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) oraz Historia Regionalna (nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku). Są też przyznawane wyróżnienia specjalne.
W dziewiątej edycji do konkursu było zgłoszonych 28 produkcji, do nagród jury nominowało 15 z nich.
"Bardzo doceniam wasz kunszt z tego względu, że musicie się wykazać nie tylko artystycznym, filmowym, audycyjnym zmysłem opowiedzenia pewnej historii, ale poruszacie się w historii wieku XX, wieku, który można nazwać misterium nieprawości, zdominowanego przez dwa systemy totalitarne: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. A wiemy, że drugim imieniem Polski jest historia. Dla nas Polaków, historia jest bardzo ważna, dotykacie więc właściwie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu" - powiedział do twórców prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Prezes IPN dodał, że aby opowieść miała walory artystyczne i merytoryczne, zgodne z prawdą, trzeba się wykazać "ogromem wiedzy historycznej, ale także zmysłem artystycznym". Zaznaczył także, że realizacja takich form dziennikarskich to również pomoc w realizacji statutowej misji IPN.
Nagrodę Grand Prix przyznano cyklowi audycji "#Pamięć Grudzień' 70" Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Polskiego Radia Gdańsk SA. Jak poinformowano na uroczystości, powstały one na bazie archiwalnych materiałów Polskiego Radia i wspomnień rodzin ofiar tamtych wydarzeń i stworzyły "wstrząsający opis zbrodni i walki o pamięć o pomordowanych".
Marzena Bakowska powiedziała, że tematyka Grudnia'70 jest "mocno rozpracowana" przez historyków, wydaje się, że opowiedziano już wszystko, ale audycje, które powstały z okazji 50-lecia tamtych wydarzeń odkryły, że jest jeszcze "wiele bólu" i nieopowiedzianych historii. Dodała, że autorzy szukali szczegółów, detali i wiele takich elementów jest jeszcze do odkrycia. "I do opowiedzenia jeszcze jednej bardzo ważnej wartości, że bez Grudnia'70 nie byłoby Sierpnia'80". Andrzej Urbański dodał, że ważna i potrzebna po poznawaniu historii jest także cisza i refleksja nad historią.
W kategorii Losy nagrodę dostali Dariusz Deberny i Zbigniew Górniak z TVP SA oddział w Opolu za film pt. "W starej koszuli, z odwagą w sercu" o aktorze Jacku Zejdlerze (zm. 1980 r.), odtwórcy głównej roli w serialu telewizyjnym pt. "Stawiam na Tolka Banana", o karierze aktora, ale także współpracy z KOR, za co był prześladowany przez SB.
Zbigniew Górniak powiedział, że w dzieciństwie był wielkim fanem Tolka Banana, był on jego bohaterem, oglądał wszystkie odcinki serialu, przed laty napisał o nim reportaż, teraz powstał film. Powiedział, że Jacek Zejdler zmarł w Opolu w tajemniczych okolicznościach, a był w tym mieście na "politycznym wygnaniu".
W kategorii Historia Regionalna nagrodę dostała Agata Rokicka z Polskiego Radia Szczecin za audycję "Portret pamięciowy" o prof. Tadeuszu Sokołowskim, m.in. jednym z pionierów transfuzjologii w Polsce. Rokicka powiedziała, że bohater tej audycji należał do osób, które mało mówiły, ale dużo robiły dla ojczyzny. "I to jest chyba coś ważnego, poza wszelkimi innymi wartościami, które uznawali, wyznawali i przekazywali innym" - powiedziała Rokicka.
W konkursie przyznano też cztery wyróżnienia specjalne. Dostali je: Michał Rzepiak z Radia Gdańsk za "Mecz, który zapamiętam do końca życia", Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz z Polskiego Radia SA za "Dobro wraca podwójnie" oraz Agnieszka Bolewska-Iwaniuk z Katolickiego Radia Podlasie za "Babski Bunt w Olendach" i Dorota Kania, Anna Zapert, Pracownia Mojego Mistrza Robert Krauz, IPN za film "Baśka".(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ aszw/