W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie 23 stycznia odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii” - poinformowała PAP specjalistka ds. promocji muzeum Justyna Jabłońska.
„31 października 1944 r. 733 dzieci i 105 polskich opiekunów dotarło do Nowej Zelandii, gdzie – po latach tułaczki – znalazły bezpieczne schronienie. W 2024 r. przypadła 80. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji Ambasada Nowej Zelandii przygotowała wystawę, którą do 23 lutego br. prezentujemy w Muzeum Azji i Pacyfiku” - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Wystawa przedstawia kilkadziesiąt zdjęć archiwalnych udostępnionych dzięki uprzejmości Alexander Turnbull Library w Wellington w Nowej Zelandii. „Fotografie dokumentują los polskich dzieci, uchodźców ze Związku Sowieckiego, które – dzięki pomocy premiera nowozelandzkiego rządu, Petera Frasera i jego małżonki Janet Fraser oraz zaangażowaniu hrabiego Kazimierza Wodzickiego – konsula generalnego RP w Nowej Zelandii i jego małżonki Marii Wodzickiej – znalazły schronienie w odległym kraju” - napisano.
„Pragniemy podtrzymywać pamięć o jednym z najistotniejszych wydarzeń we wspólnej historii Polski i Nowej Zelandii i cieszymy się, że dzięki uprzejmości Muzeum Azji i Pacyfiku możemy zaprezentować wystawę szerszemu gronu odbiorców” – powiedział chargé d'affaires Ambasady Nowej Zelandii Thomas Fitzsimons, cytowany w informacji.
Wernisaż wystawy „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii” - 23 stycznia o godz. 18 w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Kuratorką ekspozycji, czynnej do 23 lutego, jest Karolina Krzywicka.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jej organizatorami są Ambasada Nowej Zelandii oraz Muzeum Azji i Pacyfiku.(PAP)
gj/ aszw/