Tłumy potrzebujących odwiedzają Namiot Spotkań, który stanął na Małym Rynku w Krakowie z okazji obchodów 1. Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej. W środku czeka ciepły posiłek i specjaliści służący radą.
Na odwiedzających namiot czekają także wydarzenia edukacyjne i artystyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty kulinarne, porady prawników i lekarzy. Panie są zainteresowane metamorfozami wyglądu, które prowadzą profesjonalni styliści i fryzjerzy.
„Namiot Spotkań stanął we wtorek i ku naszemu zaskoczeniu szybko wypełnia się osobami ubogimi, ale i takimi, które chcą pomóc, chcą przekazać swoją dobroć i być z drugim człowiekiem” – powiedział PAP jeden z organizatorów Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.
W pierwszym dniu do namiotu – zgodnie z szacunkami organizatorów – przyszło ok. 300-400 osób. W środę liczba ta wzrosła do przynajmniej 600. „Pewnie z każdym kolejnym dniem frekwencja będzie rosła” – przewiduje ks. Michalczewski. Niecodzienna konstrukcja stać będzie na Małym Rynku do niedzieli.
Jak podkreślił duchowny, Światowemu Dniu Ubogich w Krakowie nie towarzyszy żadna kwesta. O wsparcie finansowe Kościół prosił jedynie w niedzielę, w pierwszym dniu akcji – wówczas w parafiach zbierano środki dla potrzebujących. Organizatorzy powiedzieli PAP, że jeszcze nie ma decyzji jak ostatecznie te środki zostaną rozdysponowane, jednak poinformują o podjętych decyzjach.
„Mam nadzieję, że dobrze wykorzystamy te datki, że zostaną przeznaczone m.in. na budowę potrzebnego dla ubogich oznakowania w mieście oraz na rozwój infrastruktury w miejscach, niosących pomoc” – powiedział ks. Michalczewski, podkreślając że wielu ubogich zwyczajnie nie wie, gdzie szukać wsparcia.
„Już teraz w namiocie poznają adresy ośrodków, które na co dzień niosą pomoc – duchową, materialną” – mówił ksiądz i zwrócił uwagę, że archidiecezja krakowska chce postawić w mieście specjalne drogowskazy – wskazywałyby one ubogim miejsca niosące pomoc, np. Caritas. „Mam nadzieję, że wspólnie z miastem uda się w przyszłości zrealizować taki pomysł” – powiedział duchowny.
1. Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji krakowskiej organizują i finansują archidiecezja, miasto Kraków oraz organizacje dobroczynne. O tym, jaki jest ostateczny koszt przedsięwzięcia, archidiecezja poinformuje po rozliczeniu wszystkich faktur.
Światowy Dzień Ubogich archidiecezja krakowska rozpoczęła już tydzień przed właściwą - przypadającą na 19 listopada - datą tego ustanowionego przez papieża Franciszka wydarzenia. W niedzielę 19 listopada, na zakończenie obchodów w archidiecezji krakowskiej, w Namiocie Spotkań odbędzie się wspólny posiłek ubogich i wszystkich zaangażowanych w projekt. Będzie można też obejrzeć wystawę prac powstałych w czasie warsztatów prowadzonych w namiocie oraz wysłuchać koncertów zespołów Skała, Arkadio, Sąsiedzi.
Dniu Ubogich w Krakowie towarzyszy codzienna modlitwa (tzw. Modlitewne Jerycho) w kościele św. Barbary, a od czwartku do niedzieli w kościele Mariackim trwają rekolekcje prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i wspólnotę Betlejem.
Przy okazji 1. Światowego Dnia Ubogich Caritas Archidiecezji Krakowskiej zachęca do udziału w znanej ogólnopolskiej akcji "Tytka charytatywna”. Akcja polega na rozdaniu wiernym specjalnych toreb na żywność i zachęceniu do przyniesienia ich wypełnionych żywnością dla ubogich. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ ksk/