„Wystawę Dużych Obrazów”, czyli wielkoformatowe prace regionalnych twórców z kolekcji BWA w Kielcach, będzie można oglądać od soboty w jędrzejowskim Muzeum im. Przypkowskich. Wernisażowi ma towarzyszyć pokaz multimedialny zdjęć Stanisławy Zacharko.
„Wystawa Dużych Obrazów” to wybór 21 prac twórców związanych z regionem świętokrzyskim, które są w zbiorach Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wyremontowany niedawno pawilon wystawowy Muzeum im. Przypkowskich daje możliwość pokazania prac wielkoformatowych, rzadko eksponowanych z powodów technicznych. Są wśród nich obrazy m.in. prof. Mariana Czapli, Marka Wawro, Zbigniewa Kurkowskiego i Jana Walaska.
„Autorskiego wyboru prac dokonała Stanisława Zacharko, dyrektor kieleckiego BWA, która jest nie tylko historykiem i krytykiem sztuki, ale również uznanym fotografikiem i malarką. Wernisażowi wystawy będzie towarzyszyć wyjątkowy pokaz multimedialny jej zdjęć, który jest zapowiedzią dużej multimedialnej wystawy” - powiedział PAP dyrektor jędrzejowskiego muzeum Piotr Maciej Przypkowski.
Pokaz obejmie zdjęcia z cyklu „Boża Sprawa” powstałego w ubiegłym roku we Lwowie. Hasło to przewijało się na plakatach, które były widoczne w każdym punkcie miasta. Przez ich detale, oderwane płachty i litery Stanisława Zacharko pokazuje to, co dzieje się wokół wojny plakatowej – miasto, zabytki i ludzi, którzy stają się tłem dla „Bożej Sprawy”. W zdjęciach artystki należącej do ZPAF widać skupienie na detalu, które uwypukli multimedialna forma pokazu.
„Ten pokaz będzie można zobaczyć tylko podczas wernisażu, który planujemy na godz. 16.30. Samo malarstwo twórców związanych z naszym regionem będzie prezentowane do końca kwietnia” - dodał dyrektor Przypkowski.
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w 1962 r. po przekazaniu przez rodzinę Przypkowskich na rzecz państwa kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków. Twórcą zbiorów astronomiczno-gnomonicznych był Feliks Przypkowski, który rozpoczął kolekcjonowanie zegarów w 1895 r. Jego pasję kontynuował syn Tadeusz, który także wykonał zegary słoneczne w tym m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie i na budynku obserwatorium astronomicznego w Greenwich.
Kolekcja zegarów w Jędrzejowie, zawierająca wszystkie typy czasomierzy używanych od XVI do XX wieku, jest największym i najcenniejszym tego typu zbiorem w Polsce. (PAP)
and/ abe/