Polska wystawa o życiu i badaniach Marii Skłodowskiej-Curie od 4 do 6 października będzie prezentowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli - powiedziała w piątek na spotkaniu w Warszawie eurodeputowana Jolanta Hibner, inicjatorka wydarzenia.
W czasie spotkania z dziennikarzami Jolanta Hibner przypomniała też, że Parlament Europejski 28 września przyjął rezolucję związaną z Marią Skłodowską-Curie. W rezolucji tej m.in. zwraca się uwagę m.in. na to, jak ważnym naukowcem była noblistka i jak wiele osiągnęła jako kobieta. "Przez tę rezolucję chcemy pokazać, że (Maria Skłodowska-Curie - PAP) była naukowcem światowym" - wyjaśniła europosłanka. Przypomniała, że rezolucje dotyczące tematów innych niż prawa człowieka, rzadko przyjmowane są przez PE, tak więc upamiętnienie Skłodowskiej-Curie akurat w ten sposób było dużym wyróżnieniem.
Wystawa, oprócz części poświęconej życiu noblistki, składać się będzie także z części naukowej, w której pokazane będą współczesne zastosowania odkryć Marii Skłodowskiej-Curie. Przewidziana jest również część interaktywna, w której wykorzystana będzie technologias tzw. rozszerzonej rzeczywistości.
Wystawa pt. "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś", która jest wynikiem współpracy pomiędzy Jolantą Hibner i Komisją Europejską, prezentowana będzie w Brukseli w stulecie przyznania polskiej uczonej Nagrody Nobla. Ekspozycja jest okazją do zaprezentowania na forum europejskim biografii oraz wkładu badaczki w naukę w dziedzinach takich jak fizyka, chemia czy medycyna.
Wystawa, oprócz części poświęconej życiu noblistki, składać się będzie także z części naukowej, w której pokazane będą współczesne zastosowania odkryć Marii Skłodowskiej-Curie. Przewidziana jest również część interaktywna, w której wykorzystana będzie technologias tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Goście, poruszając przed kamerą wizerunkiem noblistki, będą mogli na bieżąco obracać trójwymiarowymi modelami pierwiastków radu i polonu. Ilustracja z Marią Skłodowską-Curie pomoże też widzom na żywo "prześwietlić" pojawiające się na monitorze obiekty. Ta interaktywna prezentacja ma uświadomić, jaki wpływ mają odkrycia noblistki na dzisiejszy świat nauki.
Odwiedzający wystawę będą mogli też poznać dokonania współczesnych polskich naukowców odnoszących sukcesy naukowe w dziedzinie chemii, medycyny i fizyki, a także uświadomią sobie, że promieniowanie, choć w niewielkich dawkach, jest właściwie wszędzie.
Podczas wystawy zaprezentowane również zostaną sylwetki i dokonania wybitnych stypendystek programu imienia polskiej noblistki - Marie Curie Actions. Celem tego, utworzonego w ramach Komisji Europejskiej programu, jest wspieranie badań naukowych. Budżet Marie Curie Actions na lata 2007-2013 to aż 4,7 mld euro.
„Maria Skłodowska-Curie to przede wszystkim wielka polska uczona, która już na początku ubiegłego wieku potrafiła przełamać bariery w kształceniu kobiet w naukach ścisłych, ale także kobieta +z krwi i kości+, dokonująca trudnych wyborów życiowych Niezłomna postawa w dążeniu do realizacji wyznaczonego celu pozwoliła jej osiągnąć największe sukcesy naukowe. Pokazała także innym ludziom, że +wielkość postaci+ to nie tylko osiągnięcia zawodowe, ale najbardziej ludzki, przyjacielski dla drugiego człowieka jej wymiar" – stwierdziła Jolanta Hibner.
Honorowymi gośćmi ceremonii otwarcia wystawy będą m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, Andrulla Wasiliu.
Wystawa w Brukseli będzie dostępna przede wszystkim dla europosłów i pracowników Parlamentu Europejskiego. Na razie trwają rozmowy na temat dalszych losów wystawy. Być może po Brukseli prezentowana będzie w Luksemburgu, a potem w Zielonej Górze. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie już zapowiedziało, że interaktywną część instalacji udostępni zwiedzającym, w wybranych terminach w przyszłym roku.(PAP)
lt/ tot/