30 najcenniejszych i najciekawszych dokumentów archiwalnych zaprezentuje w piątek na jednodniowej wystawie Archiwum Państwowe w Radomiu. Będzie to jedyna okazja, by ramach Drzwi Otwartych Archiwum zobaczyć stare pergaminy, przywileje królewskie i archiwalne mapy.
Piątkowa wystawa odbędzie się w ramach obchodów, przypadającego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów. "Te unikatowe dokumenty będzie można oglądać zaledwie przez kilka godzin. Ze względów konserwatorskich nie jest bowiem wskazane, by eksponować je dłużej" - powiedziała PAP jedna z organizatorek imprezy Irena Mazur. Dodała, że Otwarte Dni Archiwum to jedyna okazja, by zobaczyć oryginały niektórych dokumentów. Na co dzień znajdują się one w tzw. skarbcu, a zainteresowanym osobom udostępniane są ich cyfrowe kopie.
Na wystawie pokazane zostaną m.in. pergaminy z XV i XVI wieku dotyczące uposażenia kościoła w podradomskiej Wieniawie. Archiwum udostępni też zwiedzającym pochodzące z 1809 r. rysunki Akademii Zamojskiej. Można też będzie zobaczyć materiały dotyczące kasat klasztorów na ziemiach Królestwa Polskiego. Są wśród nich różnego rodzaju przywileje, mapy i dokumenty z XVIII i XIX w. Pokazana zostanie też licząca prawie tysiąc stron księga inwentarzowa dotycząca majątku w Bodzentynie, z początku XIX w. Na wystawie znajdą się też nieliczne w zasobach radomskiego archiwum dokumenty dotyczące radomskich Żydów, m.in. wnioski o wydanie dowodów osobistych oraz plakat informujący o utworzeniu getta w Radomiu.
Radomskim wątkiem piątkowej prezentacji będą też nalepki piwne i plakat z 1909 r., reklamujący Browar Saski - jeden z najbardziej znanych, zwłaszcza w okresie międzywojennym, miejscowych browarów.
Radomskie archiwum ma obszerną dokumentację dotyczącą administrowania dobrami rządowymi na terenie dawnych guberni: radomskiej, lubelskiej, kieleckiej, siedleckiej. Posiada też bogaty zbiór kartograficzny, plakaty i afisze (od końca XIX w. do czasów współczesnych), unikatowy zbiór nalepek piwnych z okresu międzywojennego.
Wśród innych ciekawych dokumentów jest też m.in. akt z 1679 r. potwierdzający przywileje dla miasta Zwolenia z podpisem i pieczęcią króla Jana Sobieskiego. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/