Kultura i sztuka po 1989 roku

14.09.2017

Eksponaty m.in. z Luwru na wystawie w nowej galerii w Abu Zabi

Ponad 600 dzieł sztuki z całego świata, m.in. z muzeum Luwru, zostanie pokazanych w nowej galerii w Abu Zabi, której otwarcie zaplanowano 11 listopada br. Organizatorzy ekspozycji liczą, że przyciągnie ona miliony gości rocznie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak podała AP, w usytuowanej na nabrzeżu galerii wystawione zostaną artefakty od czasów prehistorycznych po współczesność. Obok dzieł sztuki i malarstwa z Bliskiego Wschodu pokazane zostaną obrazy takich artystów, jak Paul Gauguin, Pablo Picasso i Cy Twombly.

Strona francuska poinformowała AP, że wobec dzieł sztuki w przygotowywanej kolekcji nie postawiono żadnych ograniczeń - stąd na wystawie obejrzeć będzie można nagie rzeźby, artefakty islamskie i chrześcijańskie oraz wizerunki bóstw z Azji.

"Mieliśmy wolną rękę" - powiedział Jean-Francois Charnier, naukowy dyrektor Agence France-Museums. "Znajdziecie nagie posągi w naszym muzeum, współczesne obrazy, a także religijne przedstawienia zaczerpnięte ze wszystkich religii" - dodał.

"Pokażemy dzieła chińskie i sztukę islamską - ich związki, konsystencje, podobieństwa.(...) Wystawa ma na celu ukazanie, że w historii odnaleźć można więcej połączeń i mostów niż murów" - poinformował Charnier.

Główne dzieła sztuki w kolekcji to: egipski sarkofag z X wieku p.n.e., XV-wieczny wizerunek Madonny z dzieciątkiem namalowany przez Giovanniego Belliniego oraz pochodzący z 1878 r. turecki obraz Osamy Beya pt. "Młody Emir studiuje".

Dzieła sztuki będą eksponowane w szeregu białych budynków umieszczonych pod stalową kopułą, poprzez którą przenikać będą smugi światła. Autorem projektu architektonicznego galerii Francuz Jean Nouvel.

"To jest odpowiedź cywilizacji na barbarzyństwo - ocenił realizację przedsięwzięcia w ZEA, cytowany przez AP minister kultury Francji Francoise Nyssen.

Przedstawiciele władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie ujawnili, jaki jest koszt realizacji tego przedsięwzięcia. Zainicjowano je 10 lata temu, a otwarcie galerii początkowo planowano na 2012 r.(PAP)

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL