Kultura i sztuka po 1989 roku

06.08.2019

Galeria Bielska BWA wystawi nowy projekt laureata Bielskiej Jesieni

„Mentalne Pearl Harbour", najnowszy projekt Sebastiana Kroka, laureata Grand Prix 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, zaprezentuje we wrześniu Galeria Bielska BWA. Cykl jest „afirmacją wizualności świata dresiarza, człowieka z bloku” - podała galeria.

„Założeniem wystawy jest zwrócenie uwagi na świat współczesnego młodego człowieka, mieszkańca typowego bloku, zwanego pejoratywnie +dresiarzem+. Znajduje się on poza sferą zainteresowania elit intelektualnych. +Dresiarz+ stał się obiektem drwin i internetowych memów aspirującej klasy średniej. Ma on jednak swą godność, uczucia, marzenia” – powiedział autor prac Sebastian Krok.

Jak dodał, „dresiarz”, żyjąc w świecie pogardy, „godność buduje, zatapiając się w swojskości tego, co ma i kim jest”. „+Mentalne Pearl Harbour+ będzie afirmacją wizualności świata +człowieka z bloku+. Ograniczenia sprowadzają go na ziemię do bylejakości. Przetwarza ją jednak, by tworzyć coś niepowtarzalnego i szczerego. Swoją rzeczywistość, +mentalne Pearl Harbour+” – powiedział Sebastian Krok.

Dyrektor galerii Agata Smalcerz podkreśliła, że artysta w nowym projekcie kontynuuje – podjętą w pracach nagrodzonych podczas bielskiego biennale w 2017 r. - tematykę dotykającą trudnych problemów społecznych.

Artysta umieszcza na obrazie elementy wizualne zaczerpnięte ze współczesnej ikonografii. „Maluje figuratywne scenki rodzajowe, dotyczące mieszkańców współczesnych blokowisk, środowiska, które zna z autopsji. Porusza problemy związane z alienacją w bezimiennym tłumie, brakiem więzi rodzinnych, zwątpieniem w tradycyjne wartości budujące relacje społeczne” – podkreśliła dyrektor.

Zdaniem Agaty Smalcerz, nowatorskie dokonania Kroka dotyczą nie tylko przesłania prac, ale też formy. „Stosuje jako środek wypowiedzi tradycyjne malarstwo, ale podłoże przygotowuje w oryginalny sposób. Maluje na płótnie, na zużytych tkaninach, (…) napinając je na nieregularne blejtramy oraz pokrywając całość grubą warstwą farby samochodowej albo wręcz wykorzystuje jako podłoże fragmenty karoserii” – powiedziała.

Wystawa zostanie otwarta 6 września. Oglądać ją będzie można do 10 października.

34-letni Sebastian Krok pochodzi z Radomia. Jest absolwentem warszawskiej ASP. Dyplom obronił w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza, u którego jest asystentem. W przeszłości otrzymał m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych Albertina FiSAD w Turynie i główną nagrodę 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje w Legnicy. Jest autorem wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych.

Dwa lata temu otrzymał główny laur Bielskiej Jesieni za „zaangażowaną społecznie tematykę i oryginalną formę obrazów +Amor+, +Mutter+ oraz +Welcome+”.

Bielska Jesień jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest otwarta na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska. Od początku jego organizatorem jest Galeria Bielska BWA. Odbywa się co dwa lata. Wydarzeniu patronuje minister kultury.

W br. odbędzie 44. edycja biennale. Na Bielską Jesień nadesłanych zostało blisko 2 tys. prac 653 artystów. Spośród nich jurorzy wyselekcjonowali 119 prac 54 artystów, które zakwalifikowali do drugiego etapu. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas wernisażu wystawy pokonkursowej 8 listopada.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy ona do samorządu Bielska-Białej. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL