„Mentalne Pearl Harbour", najnowszy projekt Sebastiana Kroka, laureata Grand Prix 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, zaprezentuje we wrześniu Galeria Bielska BWA. Cykl jest „afirmacją wizualności świata dresiarza, człowieka z bloku” - podała galeria.
„Założeniem wystawy jest zwrócenie uwagi na świat współczesnego młodego człowieka, mieszkańca typowego bloku, zwanego pejoratywnie +dresiarzem+. Znajduje się on poza sferą zainteresowania elit intelektualnych. +Dresiarz+ stał się obiektem drwin i internetowych memów aspirującej klasy średniej. Ma on jednak swą godność, uczucia, marzenia” – powiedział autor prac Sebastian Krok.
Jak dodał, „dresiarz”, żyjąc w świecie pogardy, „godność buduje, zatapiając się w swojskości tego, co ma i kim jest”. „+Mentalne Pearl Harbour+ będzie afirmacją wizualności świata +człowieka z bloku+. Ograniczenia sprowadzają go na ziemię do bylejakości. Przetwarza ją jednak, by tworzyć coś niepowtarzalnego i szczerego. Swoją rzeczywistość, +mentalne Pearl Harbour+” – powiedział Sebastian Krok.
Dyrektor galerii Agata Smalcerz podkreśliła, że artysta w nowym projekcie kontynuuje – podjętą w pracach nagrodzonych podczas bielskiego biennale w 2017 r. - tematykę dotykającą trudnych problemów społecznych.
Artysta umieszcza na obrazie elementy wizualne zaczerpnięte ze współczesnej ikonografii. „Maluje figuratywne scenki rodzajowe, dotyczące mieszkańców współczesnych blokowisk, środowiska, które zna z autopsji. Porusza problemy związane z alienacją w bezimiennym tłumie, brakiem więzi rodzinnych, zwątpieniem w tradycyjne wartości budujące relacje społeczne” – podkreśliła dyrektor.
Zdaniem Agaty Smalcerz, nowatorskie dokonania Kroka dotyczą nie tylko przesłania prac, ale też formy. „Stosuje jako środek wypowiedzi tradycyjne malarstwo, ale podłoże przygotowuje w oryginalny sposób. Maluje na płótnie, na zużytych tkaninach, (…) napinając je na nieregularne blejtramy oraz pokrywając całość grubą warstwą farby samochodowej albo wręcz wykorzystuje jako podłoże fragmenty karoserii” – powiedziała.
Wystawa zostanie otwarta 6 września. Oglądać ją będzie można do 10 października.
34-letni Sebastian Krok pochodzi z Radomia. Jest absolwentem warszawskiej ASP. Dyplom obronił w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza, u którego jest asystentem. W przeszłości otrzymał m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych Albertina FiSAD w Turynie i główną nagrodę 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje w Legnicy. Jest autorem wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych.
Dwa lata temu otrzymał główny laur Bielskiej Jesieni za „zaangażowaną społecznie tematykę i oryginalną formę obrazów +Amor+, +Mutter+ oraz +Welcome+”.
Bielska Jesień jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest otwarta na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska. Od początku jego organizatorem jest Galeria Bielska BWA. Odbywa się co dwa lata. Wydarzeniu patronuje minister kultury.
W br. odbędzie 44. edycja biennale. Na Bielską Jesień nadesłanych zostało blisko 2 tys. prac 653 artystów. Spośród nich jurorzy wyselekcjonowali 119 prac 54 artystów, które zakwalifikowali do drugiego etapu. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas wernisażu wystawy pokonkursowej 8 listopada.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy ona do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/