Oryginalne kilkusetletnie miecze, kobiece ozdoby, gliniane naczynia itp. znalazły się na wystawie otwartej w sobotę w Grodzisku w Sopocie. Przedmioty te zestawiono z kadrami z komiksów z serii „Kajko i Kokosz”, których akcja rozgrywa się w średniowiecznym grodzie.
Wystawę pomyślano tak, że kadrowi z komiksu autorstwa Janusza Christy, na którym plastyk uwiecznił jakiś historyczny przedmiot, towarzyszy oryginalny zabytek. Jeśli więc np. w komiksie pojawia się beczka czy gliniane naczynie, tuż obok – w gablocie, eksponowany jest prawdziwy, znaleziony przez archeologów w czasie ich prac artefakt.
W sumie na wystawie obejrzeć można kilkadziesiąt, w większości średniowiecznych, przedmiotów pochodzących z magazynów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, którego oddziałem jest Grodzisko w Sopocie. Oprócz mieczy, glinianych i drewnianych naczyń, znalazły się wśród nich m.in. groty włóczni, element kolczugi, średniowieczny hełm, fujarki, podkowy, wędzidła i inne elementy końskiej uprzęży, a także przedmioty służące do ozdoby, w tym pierścionek, kolie czy kabłączki skroniowe.
Jak powiedział PAP kurator wystawy Paweł Pogodziński ze skansenu Grodzisko w Sopocie, wystawa adresowana jest głównie do dzieci. „Mamy nadzieję, że ekspozycja zachęci je do zabawy w odszukiwanie na planszach komiksu historycznych przedmiotów. Często oryginalne zabytki prezentowane na wystawach archeologicznych po prostu milczą, ale jest szansa, że gdy zwiedzający zobaczą je na kadrach komiksu, zaczną zastanawiać się np. do czego dany przedmiot służył” – powiedział PAP Pogodziński.
Wystawę zestawiającą oryginalne zabytki z kadrami z komiksów Christy, uzupełniają też trzy dodatkowe mini ekspozycje poświęcone „Kajko i Kokoszowi” oraz Januszowi Chriście. Na jednej z nich można zobaczyć rodzinne zdjęcia autora komiksów oraz pamiątki po artyście, w tym choćby stół i krzesło oraz przyrządy, które służyły mu do pracy, a także szafkę, którą własnoręcznie zdobił.
„To rozdaj hołdu, jaki chcieliśmy oddać artyście, który przecież mieszkał w Sopocie, gdzie mieści się także nasz skansen” – powiedział PAP Pogodziński.
Kolejna ekspozycja składająca się na wystawę pokazuje z kolei przedmioty związane z „Kajko i Kokoszem”. Tutaj oglądać można na przykład oryginalne plansze komiksu wykonane przez Christę, a także różne gry, figurki itp. nawiązujące do bohaterów komiksu. Umieszczono tutaj także – wykonaną z klocków lego makietę prezentującą część Mirmiłowa, czyli grodu, którym mieszkali Kajko i Kokosz oraz inni bohaterowie komiksu.
Integralną częścią wystawy są też prace komiksowe nadesłane na konkurs ogłoszony przez Grodzisko w Sopocie. Tematem konkursu był wczesnośredniowieczny gród, a na ekspozycji można obejrzeć około 40 nadesłanych na niego prac.
Wystawa nosząca tytuł „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” będzie czynna w Grodzisku w Sopocie do końca roku. W opinii organizatorów jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa ekspozycja łącząca archeologię z komiksem.
W jej stworzeniu – poza pracownikami Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, pomagali: znany promotor komiksu w Polsce Wojciech Łowicki, Paulina Christa - wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „Na plasterki!!!” (wykonali oni m.in. makietę Mirmiłowa).
Skansen Grodzisko w Sopocie powstał w miejscu, gdzie już przed z górą stu laty natrafiono na pozostałości średniowiecznego grodu, który przypuszczalnie służył jako gród strażniczy: jego zadaniem było kontrolowanie i obserwacja przybrzeżnego pasa tej części Zatoki Gdańskiej. Najprawdopodobniej funkcjonował on od VIII do X wieku, a w trakcie badań archeologicznych, z których ostatnie zakończono przed kilkunastoma laty, natrafiono na pozostałości licznych obiektów, w tym mieszkalnych półziemianek, ziemianek i innych domostw oraz wałów, bramy i fosy.
Część obiektów grodowych odbudowano tworząc skansen, w którym prezentowane są zabudowania grodu: chaty, bramy i częściowo palisady, zrekonstruowane dokładnie w miejscach odkrycia ich pozostałości. (PAP)
aks/ dym/