Wystawę, na której zaprezentowane zostaną mieszczańskie tradycje świąteczne z okresu międzywojennego, przygotowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Ekspozycję można oglądać od piątku.
Na najnowszej wystawie w Muzeum Papiernictwa będzie można zobaczyć m.in wnętrze pokoju z zastawą świąteczną, choinką i szopką lwowską z lat 30. XX w., pochodzące ze Lwowa papierowe ozdoby choinkowe, a także kolekcję zimowych pocztówek z widokiem młyna papierniczego, Dusznik-Zdroju oraz Zieleńca - poinformowała kuratorka wystawy Dagmara Kacperowska w przesłanej PAP zapowiedzi.
Odwiedzający wystawę będą mogli poznać także tradycje piernikarskie z Barda. Zaprezentowane zostaną należące do Tomasza Karamona zbiory oryginalnych drewnianych form do wypieku pierników, opakowania i archiwalne fotografie. Jak wyjaśniła kuratorka wystawy, Tomasz Karamon jest odkrywcą i kontynuatorem liczącej ponad 500 lat tradycji bardzkiego piernikarstwa.
"Dawne pierniki były towarem luksusowym. Składniki ciasta, takie jak miód i przyprawy korzenne, były bardzo drogie, a ponadto obok pierników jadalnych popularne były pierniki dekoracyjne, nie nadające się do konsumpcji, które dodatkowo malowano i złocono. Niektóre z nich miały nawet dwa metry wysokości. Formy przybierały różne kształty np. karety, która były podarunkiem dla młodej pary. Oznaką szacunku były natomiast piernikowe rękawiczki” – tłumaczyła Kacperowska.
Wystawę będzie można oglądać do 21 stycznia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/