Wydane na całym świecie plakaty do filmów Andrzeja Wajdy będzie można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawę przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, którym było „Pokolenie”.
Ekspozycja „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” jest jednym z wydarzeń trwającego 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (KFF).
Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością Wajdy. Może pochwalić się największym zbiorem plakatów do filmów laureata Oscara. Kolekcja liczy prawie 400 obiektów z blisko 30 krajów, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. „Wiele z nich to egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo małych nakładach, a także pochodzące z odległej przeszłości i z egzotycznych czasami dla nas obszarów” – napisał w informatorze o wystawie dyrektor łódzkiego muzeum Mieczysław Kuźmicki.
Zbiór ten, stanowiący dowód na ogromną popularność filmów polskiego reżysera, zostanie po raz pierwszy w całości zaprezentowany publicznie.
„Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często. Nie tylko w normalnym obiegu dystrybucyjnym, ale i na przeglądach monograficznych, w ramach prezentacji festiwalowych, z okazji jubileuszy i licznych nagród honorujących całokształt dokonań” – opisał dyrektor. Sam Wajda entuzjastycznie odniósł się do pomysłu ekspozycji, zadeklarował pełną pomoc przy jej tworzeniu i objął projekt opieką merytoryczną.
Autorami plakatów są artyści graficy polscy i zagraniczni, ale także osoby anonimowe. W muzeum znajdą się prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy - twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo.
Odwiedzający Gmach Główny Muzeum Narodowego zobaczą również plakaty zagranicznych twórców m.in.: Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, Erharda Gruttera.
Wystawie towarzyszy katalog wydany w wersji polsko-angielskiej, w którym na ponad 300 stronach organizatorzy prezentują dorobek światowej sztuki plakatu i spojrzenia wybitnych twórców plakatu, kinematografii, artystów i polityków na twórczość Wajdy.
Czynna do końca sierpnia ekspozycja powstała dzięki funduszom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Od 15 września do 5 października wystawa będzie pokazywana w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, a od 15 października 2014 roku do 4 stycznia 2015 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Następnie wróci do Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Telewizja Kino Polska, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Cinematheque Francais w Paryżu oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych.
Patronami honorowymi projektu są minister dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. (PAP)
bko/ ls/