Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2018

Łódź: sto map na wystawie obrazującej rozwój miasta i regionu

“Polonia et Silesia”, Gerard Mercator, 1633. Źródło: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego “Polonia et Silesia”, Gerard Mercator, 1633. Źródło: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego

Ponad 100 map, planów i grafik znajdzie się na wystawie "Łódź i region łódzki od XVI wieku do współczesności", która zostanie otwarta we wtorek w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ). Część kolekcji - wraz z opisami - dostępna będzie w formie wirtualnej.

Wystawa, na której zaprezentowane zostaną mapy, plany, grafiki i druki ulotne – od mapy Wacława Grodeckiego z 1595 roku po fotografie z lat 60. XX w. - jest jednym z wydarzeń Dni Geografa na Uniwersytecie Łódzkim. Te z kolei organizowane są z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Jak poinformowała Beata Gamrowska z Sekcji Promocji BUŁ, spośród 101 obiektów prezentowanych na wystawie w gmachu uniwersyteckiej książnicy, wybrano 15 dokumentów kartograficznych, m.in. wspomnianą mapę W. Grodeckiego, XIX-wieczne mapy topograficzne państw zaborczych oraz do plany Łodzi z XX wieku, które można oglądać na wirtualnej wystawie udostępnionej na stronie internetowej Biblioteki UŁ.

Do każdego obiektu dołączono krótki opis. Zdaniem organizatorów, zestawienie map i planów pozwoli unaocznić odbiorcom, jak rozwijało się miasto i cały region łódzki w ciągu ostatnich kilkuset lat. W ich intencji wystawa może być wstępem do obchodów 100. rocznicy powstania województwa łódzkiego w 1919 roku i znakomitą okazją dla pasjonatów geografii oraz miłośników Łodzi i regionu, do poszerzenia swojej wiedzy o miejscu, w którym żyją.

Kolekcję map i grafik będzie można oglądać do 15 czerwca. Natomiast w poniedziałek i wtorek, w ramach Dni Geografa, na Uniwersytecie Łódzkim będzie można wysłuchać prelekcji podróżniczych i badawczych, relacji na temat sukcesów polskich uczniów w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej oraz historii Oddziału Łódzkiego PTG. Dla uczniów szkół z województwa łódzkiego oraz studentów wszystkich kierunków Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przygotowano konkursy wiedzy geograficznej. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL