Ponad 100 map, planów i grafik znajdzie się na wystawie "Łódź i region łódzki od XVI wieku do współczesności", która zostanie otwarta we wtorek w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ). Część kolekcji - wraz z opisami - dostępna będzie w formie wirtualnej.
Wystawa, na której zaprezentowane zostaną mapy, plany, grafiki i druki ulotne – od mapy Wacława Grodeckiego z 1595 roku po fotografie z lat 60. XX w. - jest jednym z wydarzeń Dni Geografa na Uniwersytecie Łódzkim. Te z kolei organizowane są z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
Jak poinformowała Beata Gamrowska z Sekcji Promocji BUŁ, spośród 101 obiektów prezentowanych na wystawie w gmachu uniwersyteckiej książnicy, wybrano 15 dokumentów kartograficznych, m.in. wspomnianą mapę W. Grodeckiego, XIX-wieczne mapy topograficzne państw zaborczych oraz do plany Łodzi z XX wieku, które można oglądać na wirtualnej wystawie udostępnionej na stronie internetowej Biblioteki UŁ.
Do każdego obiektu dołączono krótki opis. Zdaniem organizatorów, zestawienie map i planów pozwoli unaocznić odbiorcom, jak rozwijało się miasto i cały region łódzki w ciągu ostatnich kilkuset lat. W ich intencji wystawa może być wstępem do obchodów 100. rocznicy powstania województwa łódzkiego w 1919 roku i znakomitą okazją dla pasjonatów geografii oraz miłośników Łodzi i regionu, do poszerzenia swojej wiedzy o miejscu, w którym żyją.
Kolekcję map i grafik będzie można oglądać do 15 czerwca. Natomiast w poniedziałek i wtorek, w ramach Dni Geografa, na Uniwersytecie Łódzkim będzie można wysłuchać prelekcji podróżniczych i badawczych, relacji na temat sukcesów polskich uczniów w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej oraz historii Oddziału Łódzkiego PTG. Dla uczniów szkół z województwa łódzkiego oraz studentów wszystkich kierunków Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przygotowano konkursy wiedzy geograficznej. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ ekr/