Ponad 100 dzieł sztuki – w tym wiele prac Bartłomieja Strobla, malarza tworzącego w XVII w. m.in. we Wrocławiu - będzie można od wtorku zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza w historii wystawa prezentująca dzieła Strobla.
Jak podkreśliła w poniedziałek podczas konferencji prasowej kurator wystawy Ewa Houszka, wystawa „Wrocławska Europa” to prezentacja sztuki pierwszej połowy XVII w., która była na Śląsku tworzona i na Śląsk importowana. „Główną postacią tej wystawy jest Bartłomiej Strobel, luterański malarz tworzący w ówczesny Wrocławiu, drugą zaś postacią jest katolicki biskup Karol Ferdynand Waza, mecenas sztuki” - powiedziała.
Kurator wyjaśniła, że katolickiego biskupa, który był wielkim miłośnikiem sztuki, oraz Strobla łączyła postać dziekana wrocławskiej kapituły katedralnej Nikolausa von Troilo. „Postać tego bardzo światłego kanonika pojawia się w twórczości Strobla” - dodała.
Na ekspozycji prezentowanych jest m.in. kilkanaście obrazów Strobla, w tym „Matka Boska ze święty Dominikiem i świętym Mikołajem” z kościoła w Grodzisku Wielkopolskim. „Na potrzeby tej wystawy obraz ten został poddany gruntownej renowacji, zresztą jak wiele innych dzieł pokazywanych na ekspozycji. Co interesujące, dzięki tej renowacji udało się w stu procentach potwierdzić, że wyszedł on spod pędzla Strobla, gdyż znaleźliśmy na nim jego sygnaturę” - powiedziała Houszka.
Na wystawie prezentowane są również takie obrazy Strobla, jak „Ukamienowanie św. Szczepana”, „Portret Johanna” czy malowidła ołtarzowe z Fromborka, Włocławka i Pelplina. Dzięki wypożyczeniom z Oxfordu, Berlina, Kórnika i Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu zwiedzający będą mieli również możliwość obejrzenia rysunków Strobla.
Łącznie na wrocławskiej ekspozycji zostaną zaprezentowane eksponaty wypożyczone z 26 instytucji kościelnych oraz wielu muzeów polskich i zagranicznych. „Tylko 10 procent pokazywanych eksponatów pochodzi z naszych zbiorów” - powiedział dyrektor Muzeum Nagrodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
Na wrocławską wystawę, ze względów logistycznych, nie udało się sprowadzić najbardziej monumentalnego dzieła Strobla „Uczta u Heroda i ścięcie św. Jan Chrzciciela”, który znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie. Elementem wrocławskie ekspozycji będzie za to videoart poświęcony temu dziełu, który stworzył znany reżyser Lech Majewski. „To ma być współczesny dialog z tym dziełem Strobla” - mówił w poniedziałek Majewski.
Oprócz dzieł Strobla zwiedzający zobaczą na wystawie również prace Wilhelma Hondiusa, Tobiasa Kramera, Hansa Riegera czy Johanna Pfistera. Prezentowane będą też zabytki rzemiosła artystycznego, w tym słynna rubinowa suknia częstochowskiej Madonny oraz pochodząca również ze skarbca jasnogórskiego złocona plakietka „Wizja cesarza Konstantyna”.
Ekspozycję będzie można oglądać do końca grudnia.(PAP)
pdo/ agt/