Kultura i sztuka po 1989 roku

26.07.2017

Wystawa broni z I i II wojny światowej przekazanej przez policję

Ponad 20 sztuk broni z czasów I i II wojny światowej będzie można od przyszłego tygodnia oglądać na stałych ekspozycjach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (Podkarpackie). Broń do muzeum przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Rzeczniczka podkarpackiej policji nadkom. Marta Tabasz-Rygiel wyjaśniła PAP, że broń ta została odebrana osobom podejrzanym o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Następnie na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Lesku została przekazana – ze względu na jej wartość historyczną – różnym instytucjom, w tym do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Dyr. muzeum Jan Jarosz powiedział PAP, że przekazane militaria pochodzą głównie z czasów II wojny światowej, ale jest też kilka egzemplarzy z I wojny. Jest to broń polska, radziecka, niemiecka, angielska, a także z cesarstwa austro-węgierskiego.  

Wśród nich znalazły się karabiny maszynowe takie jak: Schmeisser, ręczny karabin maszynowy (RKM) z magazynkiem, PPSz zwane potocznie pepeszami, pistolety ViS, Walther, Sten, a także granatnik używany podczas Kampanii Wrześniowej, który – jak zapewnił Jarosz – jest rzadkością.

Z kolei wśród starszych egzemplarzy broni z I wojny światowej znalazły się karabin powtarzalny Mannlicher używany w Armii Austro-Węgier, czy rosyjski karabin powtarzalny Mosin.

Przekazana broń uzupełni stałe ekspozycje dotyczące I i II wojny światowej prezentowane w przemyskim muzeum. Jarosz zapewnił, że będzie je można oglądać od przyszłego tygodnia.

Rzeczniczka policji dodała, że wśród odebranych podejrzanym militariów znalazł się też - będący rzadkością - karabin przeciwpancerny UR wzór 1935, ale on został przekazany do Zbiorów Wzorców Broni Palnej i Amunicji Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Przypomniała, że sprawa tych militariów ma początek w 2009 r., gdy podkarpaccy policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali kilkanaście osób podejrzanych o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Byli to mieszkańcy Podkarpacia oraz innych regionów kraju, którzy przy użyciu wykrywaczy metalu, poszukiwali w ziemi broni i amunicji, będących pozostałościami po obu wojnach. Znalezionym militariom przywracali pierwotny wygląd, a następie sprzedawali.
 
W czasie śledztwa zabezpieczono kilkadziesiąt jednostek broni palnej (karabiny, karabinki, pistolety maszynowe, pistolety, granatnik), kilkaset sztuk amunicji (granaty, pociski, naboje, w tym artyleryjskie) oraz wiele elementów broni, przygotowanych do konserwacji i remontu. (PAP)
 
api/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL