Ponad 20 sztuk broni z czasów I i II wojny światowej będzie można od przyszłego tygodnia oglądać na stałych ekspozycjach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (Podkarpackie). Broń do muzeum przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.
Rzeczniczka podkarpackiej policji nadkom. Marta Tabasz-Rygiel wyjaśniła PAP, że broń ta została odebrana osobom podejrzanym o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Następnie na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Lesku została przekazana – ze względu na jej wartość historyczną – różnym instytucjom, w tym do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
Dyr. muzeum Jan Jarosz powiedział PAP, że przekazane militaria pochodzą głównie z czasów II wojny światowej, ale jest też kilka egzemplarzy z I wojny. Jest to broń polska, radziecka, niemiecka, angielska, a także z cesarstwa austro-węgierskiego.
Wśród nich znalazły się karabiny maszynowe takie jak: Schmeisser, ręczny karabin maszynowy (RKM) z magazynkiem, PPSz zwane potocznie pepeszami, pistolety ViS, Walther, Sten, a także granatnik używany podczas Kampanii Wrześniowej, który – jak zapewnił Jarosz – jest rzadkością.
Z kolei wśród starszych egzemplarzy broni z I wojny światowej znalazły się karabin powtarzalny Mannlicher używany w Armii Austro-Węgier, czy rosyjski karabin powtarzalny Mosin.
Przekazana broń uzupełni stałe ekspozycje dotyczące I i II wojny światowej prezentowane w przemyskim muzeum. Jarosz zapewnił, że będzie je można oglądać od przyszłego tygodnia.
Rzeczniczka policji dodała, że wśród odebranych podejrzanym militariów znalazł się też - będący rzadkością - karabin przeciwpancerny UR wzór 1935, ale on został przekazany do Zbiorów Wzorców Broni Palnej i Amunicji Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Przypomniała, że sprawa tych militariów ma początek w 2009 r., gdy podkarpaccy policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali kilkanaście osób podejrzanych o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Byli to mieszkańcy Podkarpacia oraz innych regionów kraju, którzy przy użyciu wykrywaczy metalu, poszukiwali w ziemi broni i amunicji, będących pozostałościami po obu wojnach. Znalezionym militariom przywracali pierwotny wygląd, a następie sprzedawali.
W czasie śledztwa zabezpieczono kilkadziesiąt jednostek broni palnej (karabiny, karabinki, pistolety maszynowe, pistolety, granatnik), kilkaset sztuk amunicji (granaty, pociski, naboje, w tym artyleryjskie) oraz wiele elementów broni, przygotowanych do konserwacji i remontu. (PAP)
api/ pat/