Kilkadziesiąt archiwalnych fotografii złoży się na plenerową wystawę „Historia KOR” w Poznaniu. Ekspozycję można będzie oglądać od piątku na skwerze przy skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia i ulicy Ratajczaka.
„Komitet Obrony Robotników odegrał nieocenioną rolę w walce o demokratyczne państwo. Wśród jego członków znalazł się m.in. Stanisław Barańczak – wspaniały poeta i Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Odbywająca się w centrum miasta wystawa plenerowa upamiętnia poświęcenie członków Komitetu, a przedstawione na niej zdjęcia to dowód nowego rozdziału w historii, którą wówczas tworzyli” – powiedział PAP wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt archiwalnych fotografii, przedstawiających wydarzenia ówczesnej historii - procesy, wydarzenia z Radomia, drugi obieg ruchu wydawniczego. Na zdjęciach znajdą się także portrety osób zaangażowanych w działalność Komitetu, jak Stanisław Barańczak, Jacek Kuroń czy Antoni Macierewicz.
Ekspozycja została przygotowana przez Ośrodek Karta na zlecenie Domu Spotkań z Historią. Do Poznania trafiła dzięki staraniom Komitetu Obchodów 40-lecia KOR.
Otwarcie wystawy inauguruje poznańskie obchody powstania KOR, nad którymi patronat objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Wystawę można oglądać do 7 października.
Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.
KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Żywiołowe protesty (strajki, wiece i demonstracje uliczne) wybuchły w Polsce 25 czerwca 1976 r. po ogłoszeniu dzień wcześniej przez premiera Piotra Jaroszewicza drastycznej podwyżki cen żywności.(PAP)
ajw/ mow/