Inne

28.01.2019

Zabytkowe sztućce na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich

Około 400 eksponatów tworzących wystawę "Bon appetit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie" można oglądać do początku kwietnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wśród nich są m.in. widelce i szczypce do raków i homarów, czy akcesoria do kawioru.

"Bon appetit..." to wystawa ukazująca niezwykłe, oryginalne sztućce, które w większości obecnie nie są już stosowane, a których obecność na stole od XIX w. do lat 30. XX w. była obowiązkowa i świadczyła o zamożności domu oraz znajomości etykiety - można przeczytać w opisie wystawy.

Wystawa ukazuje, jak dawniej serwowano śniadania, jakie akcesoria i sztućce stosowano do owoców morza, zup, dań mięsnych i deserów. Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć można m.in. widelce i szczypce do raków i homarów, akcesoria do kawioru, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs, szpikulce do różnego rodzaju mięs, łopatki do pasztetów, a także sztućce specjalistyczne do owoców i deserów.

Wśród eksponatów najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich Frageta i Norblina oraz wytwórni niemieckich, a także pojedyncze wyroby z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros) czy francuskich (Christofle). Pokazywane są również wyroby tak uznanych mistrzów, jak Karol Filip Malcz, czy pracujący m.in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer.

Około 400 sztućców i akcesoriów wybranych na wystawę pochodzi z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uzupełnione zostały o obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz z kolekcji prywatnych osób.

W 2017 r. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w drodze zakupu prywatnej kolekcji sfinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego wzbogaciło swoje zbiory o blisko dziewięćset cennych i unikatowych srebrnych i platerowanych sztućców zabytkowych wykonanych w przeważającej liczbie w latach 1875-1939.

Wystawę zorganizowaną we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do 7 kwietnia br. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL